Václav Souček: Žezlo

Miloš Kopecký kdysi charakterizoval usilování o moc stručně. Na otázku „Co považujete za nejsnadnější záležitost na světě?“ odpověděl „Vládnout v Čechách.“ Co vypadá vrcholně nelogicky, to vykráceno na kost po způsobu zlomků logiku nepostrádá.

Odhlédněme od sněmování v našem politickém rybníčku směrem na východ k ukázce, jak se to vládnutí dělá; nedávné poselství z Kremlu městu a světu to naznačí, a pak to jde ráz na ráz, „šágom v šag“ - navržené ústavní změny vedou k demisi vlády, personálním rošádám, a náznakům lepších časů, poměrů, a poloměrů.

Vladimir Putin

Územní rozlohou první na světě, počtem obyvatel devátá na světě je ta Velká země. Svět se na ohlášené změny zatím tváří vlažně, poučen její historií. Převažuje polohlasné mínění o tom, že žezlo zůstane v téže ruce, která je třímá.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.