Václav Souček: Stolní hry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Člověče, nezlob se
0:00
/
0:00

To musí člověka zaujmout i u snídaně; zpravodajství televize anoncuje novou stolní hru pro seniory, navíc nápadu asistuje odvážná autorka reportáží o "šmejdech", kteří už nejsou jenom tak zvaní.

Protože se naše nesourodá a hádavá společnost chystá vzpomínat (a slavit) 25. výročí sametového listopadu, vkrádá se i myšlenka, jak ukonejšit nespokojence, žehrající na kdysi slibovanou jistotu desetinásobku. Coby děti jsme si dosyta užili stolní hry nazvané "Business". To se z novin nastříhané papírky pastelkami označily coby bankovky milionových hodnot a házelo se o ně kostkami. Geniálně nenákladné, jednoduché, a v zápalu hry děti zapomínaly i na hlad.
Odtud pramení dávný princip vládnutí typu „chléb a hry“, občas se měnící na "chlév a hry"; slyšíte ten rozdíl?
Dost možná by dnes kdysi ošálení držitelé investičních kuponů vzali zavděk omluvou, a státní emisí osvědčené stolní hry "Člověče, nezlob se" …

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.