Václav Souček: Stolní hry

To musí člověka zaujmout i u snídaně; zpravodajství televize anoncuje novou stolní hru pro seniory, navíc nápadu asistuje odvážná autorka reportáží o "šmejdech", kteří už nejsou jenom tak zvaní.

Protože se naše nesourodá a hádavá společnost chystá vzpomínat (a slavit) 25. výročí sametového listopadu, vkrádá se i myšlenka, jak ukonejšit nespokojence, žehrající na kdysi slibovanou jistotu desetinásobku. Coby děti jsme si dosyta užili stolní hry nazvané "Business". To se z novin nastříhané papírky pastelkami označily coby bankovky milionových hodnot a házelo se o ně kostkami. Geniálně nenákladné, jednoduché, a v zápalu hry děti zapomínaly i na hlad.
Odtud pramení dávný princip vládnutí typu „chléb a hry“, občas se měnící na "chlév a hry"; slyšíte ten rozdíl?
Dost možná by dnes kdysi ošálení držitelé investičních kuponů vzali zavděk omluvou, a státní emisí osvědčené stolní hry "Člověče, nezlob se" …

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.