Václav Souček: O sjednocování

O tom sjednocování lze úspěšně pochybovat, řekne si pesimista poté, když vstřebal dojmy z Poslanecké sněmovny při projevu prezidenta republiky. Víc než sjednocování to připomínalo vyjednocování lánů cukrovky motykou blahé paměti. Neboť i tomu se říkávalo "okopávání". Současná parcelace vlivů dvěma znesvářenými koaličními partnery, vedená úpornou snahou zvládnout definitivní změny na desetiletí téměř vylučuje dialogy s politickou opozicí. Programy jednání PS jsou toho dokladem a nástrojem.

Prezident může za tohoto stavu věcí vstupovat do konfliktu s ohlášeným, bohulibým úmyslem sjednotitele, či moderátora. A s hroší kůží přijímat oplátkou reakce, které na sebe nedají čekat. Je otázkou, za jak dlouho se promění úloha sjednotitele v roli krotitele.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete od pondělí do soboty v 8:20 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.