Václav Souček: Nedohody

Kůra stromu napadeného lýkožroutem
Kůra stromu napadeného lýkožroutem
0:00
/
0:00

On se nám ten kůrovec bez ptaní nastěhoval i tam, kde jsme ho nečekali. Stálo to křeslo ředitele Státních lesů, a bude to stát hodně úsilí a peněz. Ještě štěstí, že nám to dříví roste … inu, jak to dříví v lese. 

Teď odjinud. Resortní ministerstvo podepsalo desetiletou smlouvu o mýtném s konsorciem dvou firem, které se tím nastěhovaly do hájemství mýtných bran dosavadního partnera. Tomu se to samozřejmě nemůže líbit, neboť od prvopočátků do výběru poplatků hodně investoval, a parádně investici zhodnocuje.

Pamětníci prvopočátků - a zejména silového způsobu jednání o podmínkách první smlouvy - by se nejspíš ke komentáři hodně zhluboka nadechli, ale snad to nebude nutné. Půjde teď o to, aby smluvní historie neproběhla stejně nepěkně; neboť zpoplatněné komunikace nákladně buduje, spravuje a opravuje někdo jiný, než výběrčí mýtného. Výběrčí si pro svůj řádný desátek vyšlápne paušálně, smlouva je smlouva, a právníci bývají pro svůj desátek z desátku neúprosní. Nedohody se tudíž nedoporučují, a hlavně nevyplácejí.

Zpět k začátku této úvahy: kůrovec se správce lesů neptal a nastěhoval se; zjevně bude marné snažit se o dohodu s kůrovcem. Ten nemá naštěstí právní prostředky.