Václav Souček: Mýlky a stanoviska

Člověk by myslel, že po tolika letech není možné popřít skutečnost, ale to je omyl. Čelný poslanec dnes opět vlivné strany prohlásí, že obsazení Československa v srpnu 68 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku této akce zahynuli, byli převážně oběťmi dopravních nehod.

Způsobí to poprask, a výklady podle libosti: byli jsme přece součástí Varšavské smlouvy, takže jsme se vlastně obsadili sami, jen prostřednictvím spřátelených vojsk.

Čtěte také

Kdyby nebylo přesunů kolon spřátelených vojsk, nebylo by ani oněch dopravních nehod. Někteří šoféři navíc viděli poprvé v životě asfalt, jiní zřejmě přesedali za volant ze sedel koní.

Podivuhodné vidění událostí obligátně projednají stranické orgány, které k němu zaujmou rozhodné stanovisko, jak bývalo dávným zvykem.

Pro žijící pamětníky „internacionální pomoci“ zůstává oporou jejich vlastní, neselhávající paměť.

Pamětníci se rovněž mohou konejšit u vědomí, že vykladači dějinných událostí bývají vždycky moudřejší jejich autorů a hybatelů.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.