Václav Souček: Mýlky a stanoviska

Člověk by myslel, že po tolika letech není možné popřít skutečnost, ale to je omyl. Čelný poslanec dnes opět vlivné strany prohlásí, že obsazení Československa v srpnu 68 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku této akce zahynuli, byli převážně oběťmi dopravních nehod.

Způsobí to poprask, a výklady podle libosti: byli jsme přece součástí Varšavské smlouvy, takže jsme se vlastně obsadili sami, jen prostřednictvím spřátelených vojsk.

Čtěte také

Kdyby nebylo přesunů kolon spřátelených vojsk, nebylo by ani oněch dopravních nehod. Někteří šoféři navíc viděli poprvé v životě asfalt, jiní zřejmě přesedali za volant ze sedel koní.

Podivuhodné vidění událostí obligátně projednají stranické orgány, které k němu zaujmou rozhodné stanovisko, jak bývalo dávným zvykem.

Pro žijící pamětníky „internacionální pomoci“ zůstává oporou jejich vlastní, neselhávající paměť.

Pamětníci se rovněž mohou konejšit u vědomí, že vykladači dějinných událostí bývají vždycky moudřejší jejich autorů a hybatelů.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.