Václav Souček: Křídla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy II. Otevřená záchrana: 20 slepic z velkochovu
0:00
/
0:00

Vladimír Jiránek byl otcem nápadů a výtvarníkem krátkého filmu „Co jsme udělali slepicím?". Tou dobou klecové chovy začínaly, dnes je rušíme.

Pro dnešek tedy pár slov okřídleně o pěší drůbeži. Babička Michálková od sousedů měla slepičky na volno na dvorku, což pro ni znamenalo věčně zametat. Ale také je měla pojmenované, a coby „chovatelka" vychované; do předsíně za ní jen nakoukly, ale práh nepřekročily. Stojí za zmínku, že se bezkonfliktně snášely i s kachnami - ty zase chodily babičce v patách a co z rukou upustila a bylo k snědku, považovaly okamžitě za svoje.

Kachny, chov, farma, zemědělství, drůbež

Přes vzájemnou důvěru babička čas od času přistřihovala ochočené drůbeži křídla a tleskáním vyháněla všežravé holuby, nezvané příživníky.

Nový odstavec náleží našemu dvorku politickému; narůstá spousta spekulací o tom, že protichůdné názory sociální demokracie se množí jak láčkovci, a o příčinách přísně důvěrných, aneb -- kdo na koho co a kolik ví? Nejednota v různosti je zjevná, plodí nejistoty a nese trpké ovoce.

Zjevné jest, že nejstarší politické straně jaksi přerůstají křídla. K její škodě.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Výměna

    Ekonomický expert Tomáš Sedláček je populární jak čerstvý chleba s dobrým máslem, a umí „hřebík na hlavičku“ nejen trefovat, ale i posoudit, kdo má v ruce kladívko.

  • Václav Souček: Karlův most

    Takový novinářský drtek o vandalství se vyskytl: zpravodajství oznámila korektně, že dva cizinci posprejovali jeden z pilířů historického Karlova mostu. 

  • Václav Souček: Pláž

    Proti konci sezóny je červencová pláž u moře v Itálii zdánlivě přeplněná. Ale všechno je vychytané - lehátka, slunečníky, občerstvení, toalety, stačí mít nějaké to euro.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...