Václav Souček: Jako když zapnete
Uplynul týden od znamenitého výročí. Jako když vypnete a znovu zapnete karmu. Tak povyskočily a zase pohasly revoluční a pseudorevoluční plamínky aktivistického Milionů chvilek na Letné.
Milion chvilek pro demokracii je celý název uskupení. A dá se předpokládat, že příčinou jeho zrodu byla dobrá vůle. Že ani na chvilku nemínil učinit něco proti demokracii. Stala se ale, slovy Cimrmanů, takový nepěkný ošklivá věc.
Milion chvilek si přizval ku pomoci předáky opozičních stran, kterým schne povolební žitečko. Sepsul dosavadní volební systém a nepokrytě vyzval opozici, spolu s občany, k zesílené aktivitě proti vládě.
Což podnítilo úvahy o tom, kdo vlastně koho přizval, a vyzval.
Proto se v četných komentářích objevily výhrady, jakož i důrazné připomínky, že podstatou demokracie je dialog, ústící do svobodných voleb. Nikoliv ultimáta.
Ale, co by to bylo za plamennou výzvu, kdyby nebyla revoluční.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.