Václav Souček: Auta bez řidičů

De Dietrich-Bugatti 16/24 HP (1902–1904): Ettore Bugatti za volantem, za ním prezident firmy De Dietrich Eugène de Dietrich
De Dietrich-Bugatti 16/24 HP (1902–1904): Ettore Bugatti za volantem, za ním prezident firmy De Dietrich Eugène de Dietrich
0:00
/
0:00

Situace je vážná. V silniční dopravě valem přituhuje; přispívá k tomu hustá spleť uzavírek, oprav a rekonstrukcí, sem tam i finální souběh povolení ke stavbě pár kilometrů nového dálničního úseku. 

Proudy kamionů a barevné šňůry aut rok od roku houstnou. Městnání ve frontách přivádí krev řidičů k bodu varu, a tak není divu, že se ujímají pokusy o vývoj auta bez řidiče.

Lid obecný si pomáhá černým humorem a tvrdí na úkor jisté části ženského elementu za volantem, že auta bez řidiče už jsou u nás dávno k vidění. Dlužno nemilosrdně dodat, že i pán tvorstva zůstává často pozadu za technickým vývojem a ve svém počínání na silnici se jeví - jak praví populární český film - „momentálně opožděný“.

Starší řidič za volantem (ilustrační foto).

Nezbývá, než se pozorně vyvarovat začlenění do podobné množiny a pokorně šanovat v provozu cyklisty a chodce. Neboť v době dohledné nám - uživatelům motorových vozidel - kyne to, čemu dnes nemíníme věřit: nepříliš spanilá budoucnost řidičů bez aut.

Spustit audio

Související