V unikátním ptačím parku v Josefově u Jaroměře mají nové tůně přilákat další druhy živočichů
V ptačím parku v Josefově u Jaroměře se ekologové chystají vyhloubit nové tůně. Chtějí tím zlepšit zadržování vody v krajině a také vytvořit podmínky pro hnízdění dalších ptáků a živočichů. Podrobnosti zjišťovala reportérka Jana Házová.
Tůně, které v ptačím parku už jsou, se podařilo vytvořit během jeho čtrnáctileté existence.
Čtěte také
Za tu dobu ornitologové a ekologové vybudovali dvacet menších a také několik větších tůní o rozloze přibližně dva hektary.
To ale podle ornitologa Břeňka Michálka stále nestačí.
„V krajině je zásadní, aby živočichové a rostliny nacházeli tůně různých rozměrů a hlobek. To podmiňuje druhovou rozmanitost, druhové bohatství".
Jak potvrzuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, jedním z důvodů vzniku nových vodních ploch na území josefovských luk je nalákání nových druhů ptáků do naší krajiny.
„Máme takový sen, že bychom tady objevili třeba kolihy velké. Skutečně majestátní pták, který dnes už z našeho území úplně vymizel. Právě pro nedostatek prostoru. A když se ten ptačí park podaří udělat opravdu takový, jaký jsme ho plánovali, tak by to mohlo kolihu nebo třeba břehouše přiláhat a poskytnout jim prostor k životu."
Čtěte také
S výskytem dalších druhů živočichů úzce souvisí dostatek přirozené vodní plochy. Ta podle Zdeňka Vermouzka v naší krajině ale kriticky chybí.
„Voda nám z krajiny zmizela. V uplynulých 40 či 50 letech se masivně odvodňovalo. Víme, že celá země je poddolována melioracemi, které odvádějí vodu z povrchu. Aby na lukách nestála voda, aby se na polích nevytvářela kola mokřadů. Ale to je přesně to, co příroda potřebuje. Co potřebují zvířata a rostliny, které jsou na tohle přirozené prostředí vázané."
Ptačí park Josefovské louky
je soukromá nevládní „rezervace“ zaměřená na ochranu ptáků na loukách v nivě Metuje u Josefova v okrese Náchod. Obnovený sto let starý závlahový systém, který fungoval na Metuji na začátku 20. století, zadržováním vody na Josefovských loukách pomáhá předejít povodním na toku Metuje a Labe.
Plánované nové tůně v ptačím parku v Josefově u Jaroměře nebudou příliš velké, ale bude jich větší množství. Jejich konečný počet je zatím v jednání.
Související
-
Mokřad, hmyzí hotel, krmítka pro ptáky. Mladí přírodovědci se na Prachově učí přírodě pomáhat
Na přírodovědném soustředění v Muzeu přírody Český ráj na Prachově se po budíčku a snídani táborníci rozdělili do tří skupin.
-
Ekosystém Ptačího parku Josefovské louky udržují dobrovolníci ze všech koutů republiky
V Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře se sešli dobrovolníci z celé republiky. Více než týden pracovali na údržbě tamních luk, aby pomohli unikátnímu ekosystému.
-
Získá „Nobelovku pro vodu“ projekt Jiřího Malíka, který vrací vláhu do krajiny u Zdoňova?
Budeme si povídat o záchraně vody v krajině, protože v Česku pokračuje suché období a vědci z projektu Intersucho ho označují dokonce jako nejhorší za posledních 500 let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sokolové bojují o ukradené peníze. Policie u asistentky zajistila 11 milionů v hotovosti
-
‚Dělejte si, co chcete, pokud to nebude politika.‘ Vietnamský novinář popisuje cenzuru i popravy
-
České skiareály se vyrovnají Alpám. Benefitem je dostupnost i lépe upravené tratě, říká šéf asociace
-
Zelenskyj naznačil ochotu ukončit válku za členství v NATO. Okupované území by bylo z dohody vyňato