V Safari Parku Dvůr Králové se za půl roku narodila hned dvě mláďata vzácného hrošíka liberijského
Hlavními postavami téměř zázračného příběhu zrození hrošíků liberijských jsou dvě samičky Malaya a Tanqueya a samec Wamburuhtuh. Radost z nových mláďat hrošíků liberijských mají ošetřovatelé i zoolog Jiří Hrubý, se kterým hovořila redaktorka Dana Voňková.
Dvorský safari park se raduje z dalšího mláděte hrošíka liberijského. Šestiletá samice hrošíka liberijského Malaya porodila 25. února zdravé mládě. Malý samec je již druhým přírůstkem tohoto ohroženého druhu ve Dvoře Králové za posledních šest měsíců. Druhá chovná samice Tanquey porodila v říjnu.
„Hrošíky rozmnožujeme po 15 letech. Evropský chov stagnoval a bylo složité vytvořit vhodné chovné páry. Problém byl zejména v nedostatku chovných samců," popisuje zoolog Jiří Hrubý.
Čtěte také
Již druhý narozený samec za necelého půl roku je proto velký úspěch. Umocňuje ho fakt, že v zahradách na celém světě se za poslední rok narodilo jen 12 hrošíků. Ačkoli je Malaya matkou poprvé, celou situaci zvládá v klidu a mláděti věnuje náležitou péči. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují.
Rozmnožování těchto sudokopytníků v lidské péči je přitom stále důležitější, protože jich v jejich divoké domovině rychle ubývá. Na vině jsou lov i úbytek přirozeného prostředí.
Malaya se narodila před šesti lety v Gaia Zoo v Nizozemí. Také otec, 17letý samec Wamburuhtuh řečený Valda pochází z Holandska. Do Podkrkonoší přišel na začátku roku 2020 z Rotterdamu. Jeho příchod byl výsledkem několikaletých jednání s evropskou koordinátorkou chovu.
Čtěte také
Chov hrošíků liberijských ve Dvoře Králové má slavnou tradici. Začal již v roce 1972, první mládě - samce Viktora - se povedlo odchovat 17. února 1978. Šlo vůbec o první odchov hrošíka v zemi. Chovnou skupinu kromě Wamburuhtuha a Malayi tvoří ještě druhá chovná samice Tanquey s mládětem a její jedenačtyřicetiletá matka Tana. Obě dvě se narodily ve Dvoře Králové a Tana patří mezi nejstarší hrošíky na světě.
Každé ze zvířat musí obývat vlastní stáj, protože hrošíci jsou striktní samotáři. Snesou se jen během pár dnů říje. Tu musejí ošetřovatelé bezchybně vypozorovat, jinak by hrozilo, že se zvířata navzájem i smrtelně zraní.
Zatím všech šest královédvorských hrošíků liberijských obývá prostor náhradní karantény, ale jaro přivítají už v nové expozici s bazénem.
Související
-
První po 15 letech. Dvorský safari park se raduje z nového mláděte ohroženého hrošíka liberijského
Ve Dvoře Králové se před 42 lety povedlo odchovat první mládě hrošíka liberijského v tehdejším Československu. Nový přírůstek je důležitý z více důvodů.
-
Hrošík Wamburuhtuh přicestoval do Safari Parku Dvůr Králové z Anglie. Ošetřovatelky mu říkají Valda
V Safari Parku Dvůr Králové rozšířil skupinu hrošíků liberijských nový sameček. Jeho jméno se tak těžko vyslovuje, že mu ošetřovatelky říkají Valda.
-
Hrošík není malý hroch. Nepleťte si je!
Kolekci chovaných zvířat rozšířila v těchto dnech královédvorská ZOO o nového hrošíka. Správně se jmenuje hrošík liberijský a ve volné přírodě byste se s ním setkal...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj naznačil ochotu ukončit válku za členství v NATO. Okupované území by bylo z dohody vyňato
-
Německo se bude zbavovat roušek a respirátorů. Skladování ho každý měsíc stojí 30 milionů korun
-
Větrné elektrárny ať jsou na celé jižní Moravě. Krajině to neuškodí, navrhuje šéf Fakt o klimatu
-
Dopadený muž z Filozofické fakulty nevyhrožoval střelbou. Podle mluvčí došlo k verbálnímu napadení