Mládě hrošíka liberijského roste ve dvorském parku jako z vody. A hodně času věnuje také spánku

14. listopad 2020 10:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mládě hrošíka liberijského v Safari Parku Dvůr Králové

Za branami Safari Parku Dvůr Králové přicházejí i teď na svět zajímavá mláďata. Patří k nim ohrožený druh z pralesů západní Afriky hrošík liberijský. Po porodu v závěru minulého měsíce vážil přibližně 5 kilogramů a od té doby roste jako z vody.

O tom, že hodně času věnuje spánku, se v doprovodu zoologa Jiřího Hrubého přesvědčila redaktorka Dana Voňková.

V zázemí uzavřeného Safari Parku Dvůr Králové přišel na svět sameček ohroženého hrošíka liberijského. O mládě matka bez problémů pečuje. Návštěvníkům se nový přírůstek ukáže na jaře.

Čtěte také

Úplně první mládě hrošíka liberijského v Československu se podařilo odchovat právě v této zoo před dvaačtyřiceti lety. Nejnovější hrošík přišel na svět takřka po 15 letech.

Mládě se narodilo v noci z 25. na 26. října. Zdravý sameček pravidelně pije a zdárně roste. Hladký průběh přitom nebyl předem vůbec jistý,protože matka Tanquey rodila poprvé. Porod ale zvládla zcela sama, když přišli ošetřovatelé v pondělí 26. října ráno do práce, našli už mládě ve stáji pečlivě očištěné.

Chov hrošíků liberijských v lidské péči dlouhodobě stagnuje. Jedním z důvodů je i nedostatek vhodných samců. Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh (řečený Valda), který dorazil do Podkrkonoší na začátku letošního roku z Rotterdamu. Matkou je samice Tanquey. Ta se narodila ve Dvoře Králové a je jí necelých dvacet let. Spojení rodičů je geneticky cenné, mladý samec bude proto v evropském záchovném programu velmi důležitý.

Chov hrošíků je složitý

Jednotlivá zvířata jsou vzájemně dost nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohlo by dojít k napadení a velmi vážným zraněním.

Mládě hrošíka liberijského s matkou v Safari Parku Dvůr Králové

Ošetřovatelé musí své svěřence dokonale znát a správně určit říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést.

Matka s mládětem jsou v současné době v zázemí pavilonu hrošíků. V blízké době je ale čeká stěhování. Celý chovný komplex pro hrošíky prochází rozsáhlou obnovou.Vznikají nové větší bazény ve venkovních výbězích, kde bude možné hrošíky lépe pozorovat.

Dosavadní palisádové oplocení nahradí výtvarně pojaté zídky, které navážou na západoafrické městečko Tiébelé .Ve druhé etapě vymění stavbaři střechu, i vnitřní vybavení objektu.Vše bude hotovo před začátkem nové sezony na jaře.

Hrošík liberijský je výrazně menší příbuzný hrocha obojživelného. Liší se od nich nejen vzrůstem, ale i chováním. Hrošíci jsou samotáři, kteří jsou s ohledem na svůj pralesní život mnohem méně vázáni na vodu.

Čtěte také

Dovedou sice výborně plavat, ale preferují spíše mělčí nádržky a bahenní jámy, v nichž odpočívají mezi pochůzkami po rozsáhlém pralesním teritoriu. To si - podobně jako hroch - označuje rozmetáním trusu krátkým ocáskem.

Přes den se v přírodě hrošík neúnavně toulá pralesem ve snaze najít dostatek potravy. Na rozdíl od hrochů bývá aktivní i ve dne: jejich citlivou kůži totiž chrání stín pralesa. Přesto jsou aktivnější za soumraku a v noci. Jejich stavy v přírodě západní Afriky podle IUCN stále klesají především v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený.

Evropský chov trpí nedostatkem vhodných chovných samců. Safari park chová hrošíky liberijské od 70. Let. Za tu dobu se tu narodilo 19 mláďat, včetně vůbec toho prvního v tehdejším Československu. Nyní ve Dvoře žije pět hrošíků liberijských, dva samci a tři samice. To je, stejně jako u hrochů, největší skupina mezi českými a slovenskými zoo.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související