V opravených Gayerových kasárnách získá hradecké Muzeum východních Čech novou budovu i badatelnu

1. září 2020 08:57
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dělníci pokračují v opravách Gayerových kasáren v Hradci Králové

Dělníci pokračují v opravách Gayerových kasáren v Hradci Králové. Přestavby se tak dočkala i budova, kterou využívá Muzeum východních Čech. Nově by zde měla vzniknout i badatelna pro návštěvníky. Stavební práce za zhruba 280 milionů korun by měly být hotové příští rok.

„Fasáda je skoro hotová. Jsou kompletně opravené komíny i střecha. V současné době probíhá uvnitř betonování podlah a také výmalby, popisuje opravy v Gayerových kasárnách v Hradci Králové zástupce ředitele Muzea Východních Čech Jaroslav Zámečník.

Čtěte také

Dělníci zde také přistaví novou budovu depozitáře.

„Gayerova kasárna nám poskytnou rozšířený prostor pro naši práci. Ostatně je to naše hlavní budova, sídlí v ní depozitáře, jenž navýší svoji kapacitu o třicet procent. Zdokonalí se zázemí v laboratořích a v pracovnách našich odborných pracovníků. A v přístavbě vznikající před budovou vznikne centrální badatelna a vůbec zázemí pro návštěvníky, říká ředitel muzea Petr Grulich.

Čtěte také

V nových prostorách budou moci návštěvníci vidět například pozůstatky hradební zdi bývalé barokní pevnosti.
„V přístavbě vznikne prostor, ve kterém budou návštěvnické veřejnosti prezentovány archeologické artefakty po někdejším barokním bastionu, což je součást někdejší královéhradecké pevnosti. Ty byly odkryty během rekonstrukce objektu a byly zakonzervovány do takové podoby, aby návštěvníci mohli pozůstatek pevnosti shlédnout in natura.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové
sídlí v secesní muzejní budově, postavené v letech 1909 až 1913 architektem Janem Kotěrou. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Součástí muzea je také Muzeum války 1866 na Chlumu.

Královéhradecký kraj za opravu zaplatí zhruba 280 milionů korun. Část nákladů pokryje evropská dotace. Stavební práce by měly být hotové na konci roku 2021.

autoři: Eliška Horáková , baj
Spustit audio

Související