V oblastní nemocnici Náchod se vymění dva lidé v nejužším vedení. Podle hejtmana to nestačí

Vizualizace Oblastní nemocnice Náchod po modernizaci
Vizualizace Oblastní nemocnice Náchod po modernizaci

Do nejužšího vedení Oblastní nemocnice Náchod přichází dva noví lidé. Během několika příštích týdnů dojde ke změně na pozici náměstka pro léčebnou péči a ve vedení personálního úseku. Nemocnice chce také více spolupracovat s náchodskou radnicí. 

Smlouva o modernizaci za 1,344 miliardy podepsána! Co teď čeká areál náchodské nemocnice?

Vizualizace Oblastní nemocnice Náchod po modernizaci

Nemocniční areál v Náchodě se stal dějištěm podpisu smlouvy na první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod za 1,344 miliardy korun. Slavnostního aktu se zúčastnili jak zástupci Královéhradeckého kraje a vedení nemocnice, tak i zástupci stavebních společností, které zde v dubnu zahájí stavební práce. Ty budou probíhat za plného provozu nemocnice.

Změna na postu náměstka pro léčebnou péči je vynucená. Původního náměstka Pavla Svobodu vedení nemocnice po stížnosti části zaměstnanců odvolalo, na jeho místo přichází Ladislav Tichý z ČSSD. Ten v nemocnici pracuje od roku 1988, v minulosti byl náměstkem i ředitelem. Momentálně má i soukromou praxi, nově víc času věnuje právě nemocnici.

„Částečně pracuji jako hematolog a mám i soukromou praxi, jsem praktický lékař. Čili tam to budu muset řešit zástupem v době svých ordinačních hodin."

Vizualizace Oblastní nemocnice Náchod po modernizaci

Ve vedení personálního úseku končí Zuzana Bílková, nově funkci převezme Martin Kyntera. Ten doteď pracoval v soukromém sektoru.

Jedním z jeho úkolů bude zajistit dostatek zaměstnanců. Momentálně nemocnici chybí zhruba třicet sester a desítka lékařů.

„Budeme pracovat dál, aby lidé neodcházeli. A aby noví k nám samozřejmě přicházeli abychom se dostali na optimální personální stav."

Podle Martina Kyntery bude mít na shánění nových zaměstnanců vliv i právě probíhající modernizace areálu za více než miliardu korun.
„To bude skvělé, až tady bude nový, krásný objekt, perfektně vybavený. Je to daleko lepší pro nové generace doktorů a sester, když přijdou do nových prostor. Což bude příští rok."

Ze zprávy ČTK:

Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) měla být vyměněna i samotná ředitelka náchodské nemocnice Ivana Urešová. Pro výměnu ředitelky je i první náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS). Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) za Urešovou ale stojí. Hejtman Štěpán vyčetl Urešové údajně chybné jmenování bývalého náměstka pro léčebnou péči, údajnou neschopnost komunikace se zaměstnanci a neřešení vztahů mezi nemocnicí v Náchodě a jejím pobočkou v Rychnově nad Kněžnou. Jmenování Tichého a Kyntery označil za správné s tím, že pozice ředitelky se opět bude pravděpodobně řešit po vyhodnocení nyní provedených změn.

Další novinkou ve fungování náchodské nemocnice má být užší spolupráce s městem. To se stane poradním orgánem.

V náchodské oblastní nemocnici stavbaři dokončují nový ambulantní pavilon rehabilitace

V náchodské oblastní nemocnici stavbaři dokončují nový ambulantní pavilon rehabilitace

Pavilon vznikl z původní budovy údržby a pacientům i lékařům přinese větší komfort pro poskytování péče. Královéhradecký kraj do něj investoval zhruba 17 milionů korun. Stávající ambulance, která je v areálu horní nemocnice se už brzy přestěhuje do nového a veškerá rehabilitační péče bude na jednom místě.  

Jak by taková spolupráce měla fungovat, vysvětluje starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD.
„Poradní orgán bude sloužit z hlediska mé osoby, pana radního doktora Tichého a samozřejmě paní tajemnice. Má úloha bude především spočívat ve znalosti lidí. Jak pomáhám Náchodu, tak budu pomáhat také náchodské nemocnici. To znamená, shánět peníze, pomáhat s úhradovými vyhláškami a podobné věci."

Poradní orgán bude podle starosty pracovat úplně zdarma, bez nároku na jakýkoli honorář.

Nemocnice Náchod, která je největší nemocnicí kraje, čeká za rok 2018 obrat 1,3 miliardy korun a snížení ztráty oproti roku 2017 přibližně o polovinu, uvedla mluvčí krajského Zdravotnického holdingu Magdaléna Doležalová. V roce 2017 měla nemocnice ztrátu 60 milionů korun. V regionu zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli, ve specializovaných oborech až pro 250.000 pacientů.

Spustit audio
autoři: Václav Plecháček, Milan Baják|zdroj: ČTK

Související