V Markvarticích se rozezněly vzkříšené varhany. K opravě unikátního nástroje přispěla veřejná sbírka
Cenná kulturní památka, varhany v kostele sv. Jiljí v Markvarticích u Sobotky z dílny uznávaného mistra Josefa Predigera jsou zachráněné. Jak zní, to uslyšíte v reportáži redaktorky Vlaďky Wildové, která se na kúru markvartického kostela sešla se starostkou Hanou Zörklerovou.
Kostel svatého Jiljí v Markvarticích na Sobotecku je charakteristickým centrem obce a nepřehlédnutelnou dominantou okolí.
Tato církevní stavba je v obci doložena už ve 14. století, svou současnou podobu získal kostel přestavbou v době baroka ve druhé polovině 18. století. Obklopuje ho pískovcová ohradní a opěrná zeď.
Vznešený hudební nástroj hlodal červotoč
Markvartické kostelní varhany jsou cennou kulturní památkou, jejímž majitelem je stejně jako v případě budovy kostela sv. Jiljí obec Markvartice. Církvi patří část kostelního mobiliáře. V současné době je kostel součástí Programu záchrany architektonického dědictví.Čtěte také
Na opravu varhan přispělo Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, obec Markvartice a spolek Přátelé Markvarticka, který pro záchranu unikátního nástroje vyhlásil veřejnou sbírku.
„Bez dotací by to vůbec nešlo, samozřejmě i sbírka byla velkým pomocníkem. Ministerstvo kultury přispělo částkou 641 tisíc korun, Královéhradecký kraj bezmála 240 tisíc korun, spolku Přátelé Markvarticka se ve veřejné sbírce podařilo získat přes 400 tisíc korun, obec se pak účastnila částkou bezmála 191 tisíc korun,“ rekapituluje markvartická starostka Hana Zörklerová.
Dosud se z darů a dotací postupně podařilo obnovit márnici u kostela a zrekonstruovat fasádu věže včetně kostelních hodin. Za stavební obnovu kostela získal spolek v roce 2022 Cenu památkové péče Královéhradeckého kraje.
Vítání občánků v kostele plném květů
Nápad s vítáním občánků v kostele svatého Jiljí v Markvarticích vznikl podle starostky náhodně. „Při každoroční akci Česká květnice, kterou tu připravuje Planta Naturalis na začátku června, byl i zdejší kostel krásně nazdobený střední školou z Litomyšle. To probudilo nápad, že by se tady v tomto termínu mohlo konat každé zdejší vítání. Věřím, že by z toho mohla vzniknout nová tradice.“
Čtěte také
Pravidelně se tu konají třeba koncerty, z nichž velkou část pořádá právě spolek Přátelé Markvarticka. Program doplňuje také obec. Už teď se třeba ví, že se tu 14. prosince uskuteční adventní koncert s Kůsovic koledníky.
Spolupráce se spolkem je podle starostky pro obec hodně důležitá: „Spojení kreativity a nezbytné administrativy u nás přináší ovoce. A na obnovené původní varhany jsme tu opravdu pyšní. Jednodušší by samozřejmě bylo postavit nové varhany, ale pan Dalibor Michek, který nástroj restauroval, chtěl zachovat velkou část každé píšťaly a dokázal je dotvořit. Tím dodal nástroji autenticitu a uctil i um našich předků.“
Související
-
Chci varhany ukázat lidem jako sexy cool nástroj 21. století, směje se bosonohá organistka Katta
Pozveme vás na výjimečný hudební zážitek, který vás čeká v úterý 12. září od 19:00 v Hradci Králové ve Sboru kněze Ambrože. Zahraje Katta.
-
Přes 50 let hraje na varhany v hradeckém kostele Panny Marie: Je to jako posilovna pro tělo i ducha
Společně pomyslně vystoupáme 56 schodů na kůr kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové. Tohle místo je přes 50 let pracovištěm varhaníka Václava Uhlíře.
-
Varhany nejsou hudební nástroj, to je stroj. Hrajete na ně rukama i nohama, směje se Radek Hanuš
O kouzlu hudby toho hodně ví Radek Hanuš, ředitel vrchlabského kůru, varhaník a sbormistr, ale i učitel hudby a ředitel vrchlabské základní umělecké školy Karla Halíře.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokuta 40 milionů platí. Evropská komise uspěla ve sporu s Českem kvůli dani za neproclené zapalovače
-
Brutální a krvavé, takové jsou aktivity jednotky GRU. Nevědělo se, že má i hackovací část, říká Kundra
-
Polsko vydá za únos letadla s Pratasevičem zatykač na tři Bělorusy. Důkazem je nahrávka dispečera Olega
-
Česká reprezentace podlehla v Lize národů Gruzii 1:4. Jediný gól vstřelil Kalvach