V Královéhradeckém kraji mohou lidé v případě nouze využít přes 300 automatických defibrilátorů

27. srpen 2024 08:53

Nákupní střediska, sportoviště, parky, školy, muzea, sídla firem nebo třeba kufry některých osobních aut. Na všech takových místech mohou lidé v Královéhradeckém kraji v případě nouze najít automatické defibrilátory. V regionu jsou jich aktuálně víc než 300 a další přibývají. 

Počet automatických defibrilátorů v Královéhradeckém kraji se podle dat operačního střediska zdravotnické záchranné služby neustále zvyšuje. Zatím poslední přístroj, který dokáže v případě nouze pomoci při záchraně lidského života, přibyl v obci Barchov nedaleko Nového Bydžova.

Čtěte také

Podrobnosti o tom, jak defibrilátory fungují a kde je najít, zjišťovala reportérka Adéla Kavříková. Připomeň na úvod, kdy je správné automatický defibrilátor použít?
Ten přístroj slouží k obnově normálního srdečního rytmu u těch, kteří utrpí náhlou srdeční zástavu. Tedy když srdce náhle přestane účinně pumpovat krev do těla. Pokud takovému člověku okamžitě neposkytneme pomoc, hrozí, že do několika minut zemře.

Defibrilátor může výrazně zvýšit šanci na přežití tím, že postiženému poskytne elektrický výboj, který pomáhá obnovit normální srdeční rytmus. Pro představu, za loňský rok evidují královéhradečtí záchranáři 46 případů, kdy automatický defibrilátor pomohl při záchraně lidského života.

Čtěte také

Jak se lidé v případě nouze dozvědí, kde defibrilátor najdou?
Asi nejjednodušší způsob je mít v chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka. Přímo v ní najdou uživatelé seznam míst, kde defibrilátor hledat.

Přímo v terénu, třeba v nákupních centrech, bývají takzvané stacionární defibrilátory často umístěné na dobře viditelných a snadno přístupných místech, jako jsou hlavní chodby, vchody nebo v blízkosti výtahů a eskalátorů.

Tam by o jejich umístění měli mít přehled pracovníci ostrahy nebo obsluha informačního stánku. Někde to může být uvedeno přímo v orientačním plánku nebo vás přímo k přístroji můžou dovést směrové tabule. Označené jsou nápisem AED v zeleném poli. Obdobně jako třeba únikový východ.

Mobilní defibrilátory pak mají k dispozici složky IZS, ale jsou například i na městských úřadech.

Čtěte také

Může tento přístroj obsluhovat kdokoliv?
Navržený byl tak, aby jeho použití zvládl i nezdravotník nebo opravdu kdokoliv, kdo s ním přichází do styku úplně poprvé. Od otevření víka zařízení vedou uživatele celým procesem hlasové pokyny nebo instrukce na obrazovce. Zjednodušeně se dá říci, že vás to nepustí dál, pokud nebudete postupovat správě.

Existují ale i školení, například v Hradci Králové pořádá kurz základní resuscitace s využitím AED Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Nejbližší termín je 6. září a aktuálně zbývají dvě volná místa. Absolvent získá praktické dovednosti při použití automatizovaného defibrilátoru a navíc si osvojí sebejistotu, která je pro efektivní provedení základní resuscitace skutečně potřebná.

Za rok kurzem prošlo zhruba 70 lidí, mezi nimi například učitelé, dobrovolní hasiči nebo studenti. Po úspěšném ukončení kurzu získá účastník mezinárodně uznávaný certifikát BLS Provider s pětiletou platností a může se stát takzvaným first responderem. Tedy kvalifikovaným poskytovatelem první pomoci před příjezdem zdravotnické záchranné služby. V Královéhradeckém kraji jich je v současné době zhruba 350.

Spustit audio

Související