V Královéhradeckém kraji je v aplikaci Záchranka evidováno na 200 automatizovaných defibrilátorů

20. červenec 2023 09:33

V Královéhradeckém kraji narůstá počet defibrilátorů, které dokáží díky elektrickému výboji zachránit život při zástavě oběhu. K záchraně lidských životů je používají na svých pracovištích i soukromé firmy, některé jsou instalovány v obchodních centrech. Jejich obsluhu by díky hlasové navigaci měl zvládnout i úplný laik. 

Nově je defibrilátor umístěn i na budově městského úřadu v Kostelci nad Orlicí. Použít ho může prakticky každý.

Čtěte také

„Zavolejte pomoc. Odstraňte z pacientovy hrudi oděv.“ Slyšíte úvodní instrukce po spuštění automatizovaného externího defibrilátoru, přístroje, který pomáhá při náhlé zástavě oběhu.
„Stiskněte blikající tlačítko výboje.

Prvních 28 kusů defibrilátorů zakoupil Královéhradecký kra před 8 lety pro záchrannou službu, od které je dostaly k dispozici také hlídky policie nebo hasiči, aby dokázali poskytnout pomoc ještě před příjezdem lékařů.

Přístroje označené písmeny AED jsou dnes umístěny i na méně dostupných místech, říká Iveta Nováková Knížková z hradecké záchranky. „Máme je na všech třech stanicích horské dráhy na Sněžku, na lanové dráze Černá Hora - Medvědín, na Pláních. A co se týče Orlických hor, tak je máme i v Orlickém Záhoří či Neratově.

Čtěte také

Díky aplikaci Záchranka si může každý občan zjistit, kde se defibrilátor nachází v jeho nejbližším okolí. V Královéhradeckém kraji jsou jich evidovány už na 200. Evidence je dobrovolná, další přístroje jsou k dispozici v řadě firem nebo ve velkých obchodních centrech.

„Výhoda spočívá v tom, že jej může použít naprostý laik. Já když jsem před 30 lety začínal na záchrance, tak jsme samozřejmě s sebou defibrilátory nosili. Ale to použití bylo pouze v rukou odborníků, říká tiskový mluvčí hradecké záchranky Ivo Novák.

A doplňuje. „Dnes výhoda malých, kompaktních přístrojů spočívá v tom, že to samotné rozhodnutí udělá ten přístroj.

Čtěte také

Nejnověji mohou defibrilátor použít třeba občané v Kostelci nad Orlicí. Stacionární přístroj doplnil dva externí, chcete-li mobilní, které kromě policistů využívají při výjezdech i místní dobrovolní hasiči.

Podle jejich velitele Jiřího Lásky ho v průměru ročně použijí u pěti až osmi případů. „Vzpomínám si, že první použití bylo tady v místní firmě. Je to prostě chvilková věc, není to jako v amerických filmech. A tady v tomto případě to zrovna mělo pozitivní konec.

Všichni oslovení se však shodují - defibrilátor je pomyslná třešnička při záchrany, důležité je zavolat na linku 155 a do příjezdu záchranné služby provádět masáž srdce.

autoři: Naďa Kverková , baj
Spustit audio

Související