Poděkování za záchranu života. Policisté u cyklisty v přímém ohrožení života použili defibrilátor

24. červenec 2019 09:50

Poděkování za rychlý a profesionální zákrok, na jehož konci byla záchrana života pacienta, potěšilo dva zasahující kostelecké policisty a jednu policistku z úst syna zachráněného muže, který měl srdeční infarkt při jízdě na kole.   

Tříčlenná policejní hlídka z obvodního oddělení v Kostelci nad Orlicí zachránila v pátek 28. června 2019 v podvečer čtyřiapadesátiletému muži život.

Policejní hlídka z obvodního oddělení v Kostelci nad Orlicí zachránila čtyřiapadesátiletému muži život

Ten spolu se svým kamarádem jel na kole po silnici mezi Zdelovem a Kostelcem nad Orlicí. Náhle se mu udělalo špatně a s bicyklem spadl na zem. Kamarád ihned volal na linku 155. Policejní operační důstojník předal informaci o události a o tom, že na místo míří zachránařský vrtulník, na obvodní oddělení v Kostelci nad Orlicí.

Dozorčí služba ihned vyslala do uvedené lokality nejbližší hlídku

Dvojice policistů prap. Jaroslav Lédr a nstržm. Tomáš Hamerský spolu s policistkou nstržm. Jitkou Držmíškovou přijeli za použití zvláštního vyýstražného světelného a zvukového zařízení k pacientovi za několik minut.

Přímo na náměstí v Náchodě pomohla strážnice městské policie zachránit život ženě

Strážnice Městské policie pomohla zachránit život ženě přímo na náměstí v Náchodě

Pár minut před 10. hodinou dopolední zkolabovala na náměstí v Náchodě starší žena. V tu chvíli se nacházel na místě záchranář mimo službu a začal s nepřímou srdeční masáží. Následovně přiběhla na místo strážnice Městské policie Náchod, která byla v tu dobu nedaleko a začala záchranáři pomáhat. 

Svědci události už u cyklisty prováděli resuscitaci. Policisté je v oživovacím úkonu vystřídali.

Spolu s nepřímou masáží srdeční připravovali defibrilátor. Po analýze přístroj nařídil léčebný výboj, který policisté provedli. Nepřestávali v nepřímé masáži srdeční až do příjezdu záchranářů, kteří si pacienta převzali a posléze vrtulníkem transportovali do nemocnice.

Policistům přístroje záchranáři zapůjčili na obvodní oddělení v místech, kde není dislokována výjezdová skupina ZZS. Policisté tak mohou účinně zasáhnout ještě dříve, než na místo dorazí sanitka s posádkou a příslušným vybavením. Policisty k zásahu vyškolili a vycvičili lektoři výcvikového a vzdělávacího střediska královéhradecké záchranky, a to v provádění základní neodkladné resuscitace, kterou můžou v indikovaném případě rozšířit o poskytnutí léčebného defibrilačního výboje.

Policisté u cyklisty v přímém ohrožení života použili defibrilátor

Vyhodnocení srdečního rytmu postiženého a doporučení nebo naopak nedoporučení výboje zajišťuje právě zmiňovaný přístroj.

Pokud operátoři tísňové linky 155 identifikují z tísňové výzvy zástavu krevního oběhu postiženého, zároveň s pokynem k výjezdu nejbližší posádky ZZS mohou prostřednictvím operačního střediska policie požádat o rychlý zásah policisty v místě.

Od realizace této spolupráce už policisté zasahovali u několika desítek zásahů, kdy ještě před příjezdem záchranné služby účinně zahajují nebo od laiků přebírají resuscitaci a v případě potřeby využívají AED, čímž významně zvýšují šanci postižených na přežití.

autor: baj | zdroj: Policie České republiky
Spustit audio

Související