Bronzové sochy dvou anglických fotbalistů poputují ze slévárny v Horní Kalné do Velké Británie
Pracovníci slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku po téměř půlroční nepřetržité práci dokončili bronzové sochy dvou významných fotbalistů anglického klubu Coventry v nadživotní velikosti. Sousoší je zachycuje v euforii, kdy jejich klub vyhrál nejvyšší fotbalovou ligu Premier League.
Čtěte také
Dílo teď čeká v následujících dnech netypická přeprava do Velké Británie. Společně s fotbalisty totiž pojede i velký stůl, na kterém bronzoví hráči stojí.
„Každá ta figura je složena zhruba z deseti dílů. Spodní část, nohy, je na dva díly, hrudník na dva díly, ruce a hlava zvlášť.“ popisuje obě sochy slavných anglických fotbalistů Vladana Vajsová.
A co bylo nejnáročnější? „Sesadit ty skulptury dohromady. Protože mezi sebou drží vítězný pohár. Tak to musí být vše perfektně spojeno dohromady,“ vysvětluje Pavel Horák.
Jakým způsobem se tedy mezi ony dvě postavy bude přidělávat pohár, který budou držet v rukou? „Ten se tam musí přišroubovat pomocí pěti šroubů.“
Sochy vypadají opravdu jako živé. Postavy jsou v pohybu, vidíme zvednuté ruce a nakročené nohy. „Ano, jsou opravdu v takovém velice reálném pohybu. Jejich autor velmi dbal na to, aby byl ten pohyb přesně vymodelován.“
Čtěte také
Nyní čeká sochy opravdu originální transport do Velké Británie. Protože s nimi pojede i stůl, který jim slouží jako podstavec. „Onen stůl je ohromně důležitý, protože současně slouží i jako šablona. Je na něm přesně zakresleno, kde má být které chodidlo. Tedy musí se vydat na cestu i ten pracovní stůl.“
„Aby potom kameníci, protože ty sochy nejedou hned na místo své instalace, připravili sokl jako podstavec,“ dodává Vladana Vajsová.
Sochy budou v Anglii před fotbalovým stadionem slavnostně odhaleny začátkem května.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dnešní konzervativní levice převzala řadu témat pravice z 90. let. I proto jsem levičák, říká Bobošíková
-
Kauza Dozimetr: Dovhomilja zaplatí dva miliony, Nemhrah tři. Soud schválil dohody o vině a trestu
-
Obrovské překvapení, říká expert Procházka o titulu Brna. Brankáře Postavu by poslal na mistrovství světa
-
O tendru na Dukovany může ještě rozhodovat soud. Společnost EDF zvažuje žalobu