V Haničce se střílí. Na vojenské tvrzi specialisté trhavinami odstraňují železobetonové zdi

Schodiště, které si zahrálo ve filmu Otakara Vávry
Schodiště, které si zahrálo ve filmu Otakara Vávry

Na předválečné vojenské tvrzi Hanička v Orlických horách specialisté pomocí trhavin začali s bouráním části železobetonových stěn. Akce je součástí oprav dělostřeleckého srubu S 79, které mají odstranit stavební zásahy z 80. a 90. let minulého století. 

Šest kilogramů trhavin, stovky metrů speciálních kabelů a desítky minut příprav před každým odpalem. Minimálně to bylo potřeba k trhacím pracem v dělostřeleckém srubu RS 79 Na Mýtině, který je součástí vojenské tvrze Hanička v Orlických horách.

Detonace řídil střelmistr, který se cíleně snažil odborně narušit některé železobetonové zdi. Ty mají být postupně odstraněny, aby se objekt vrátil do podoby z předválečných let.

S vedoucím muzea a správcem tvrze Hanička Pavlem Minářem stojíme přímo před objektem označeným RS 79, který má svůj krycí název Na Mýtině. Uvnitř jsou slyšet pracovníci se sbíječkami: „Vybourávají konstrukce, které jsou v rámci projektu určeny k odstranění. A následně na jejich místech a také na jiných místech budou ty konstrukce doplněny."

Beton bude odstřelem v označených otvorech narušen a pracovníci následně materiál sbíječkami odstraní a odvozí.

Část interiéru dělostřelecké tvrze Hanička by měla získat původní podobu z roku 1938

Povrchová část

Dělostřelecká tvrz Hanička se vrátí do podoby z roku 1938, kdy měl celý objekt pomoci střežit hranice Československé republiky před vpádem německých vojsk. Při přestavbě původní tvrze na protiatomový kryt, která začala v roce 1979 a skončila 4 roky po sametové revoluci, byly totiž některé povrchové objekty upravovány a následně zavezeny. 

Trhaviny má na starosti střelmistr Štěpán Brablec, který ukazuje pořádný balík s písemnou agendou, která vznikala několik měsíců: „To jsou všechno doklady a osvědčení o zkouškách. Aby vše, co se používá, bylo v bezvadném stavu a v pořádku. Aby také jednotlivé přístroje byly po revizi orgánů, které jsou na tu práci pověřeny."

V terénu dostáváme poučení o bezpečnostním okruhu a v něm čekám, až budou do vrtů uvnitř umístěny nálože. Pak se Štěpán Brablec vrací: „Hlídka číslo dvě, hlaste uzavření. Odchod do krytu! Pálím!"

Trhací práce v dělostřeleckém srubu RS 79 Na Mýtině, který je součástí vojenské tvrze Hanička v Orlických horách

Výbuchy postupně rozvolnily odhadem pět kubíků železobetonu. Než se do srubu podívají první návštěvníci změní se ještě dost podstatně také vzhled nižších pater objektu, ale okolní terén a přibude i nějaké vybavení.

Trhací práce v dělostřeleckém srubu RS 79 Na Mýtině, který je součástí vojenské tvrze Hanička v Orlických horách

Vše by mělo být hotové do zahájení návštěvnické sezóny v roce 2020.

Součástí předválečné vojenské tvrze Hanička v Orlických horách je celkem šest objektů.

Největším a nejdůležitějším z nich je dělostřelecký srub s označením „S 79" a krycím názvem „Na Mýtině". A právě toho se týkají stavební úpravy, které ho mají vrátit do stavu v jakém byl těsně po válce.

Spustit audio
autoři: Lenka Peterková, Milan Baják

Související