Část interiéru dělostřelecké tvrze Hanička by měla získat původní podobu z roku 1938
Dělostřelecká tvrz Hanička se vrátí do podoby z roku 1938, kdy měl celý objekt pomoci střežit hranice Československé republiky před vpádem německých vojsk. Při přestavbě původní tvrze na protiatomový kryt, která začala v roce 1979 a skončila 4 roky po sametové revoluci, byly totiž některé povrchové objekty upravovány a následně zavezeny.
Díky nynějším opravám se návštěvníci od sezóny 2020 dočkají i nového prohlídkového okruhu.
Dělostřeleckou tvrz Hanička u Rokytnice v Orlických horách čeká nejrozsáhlejší oprava od roku 1993, kdy byly definitivně ukončeny práce na přeměně dělostřelecké tvrze na protiatomový kryt. Hanička je od roku 1995 v majetku Rokytnice v Orlických horách a město chce nadále rozvíjet její turistický potenciál.
Dělostřelecká tvrz s něžným dívčím jménem Hanička letos oslaví 80. narozeniny
Přesuneme se do Orlických hor kousek za Rokytnici a přiblížíme vám objekt, který patřil do systému československého opevnění budovaného ve 30. letech minulého století na severní hranici proti tehdejšímu rozpínajícímu se Německu. Je to pevnost Hanička.
„Tato stavba patřila mezi pilíře obrany a je naší morální povinností, aby tyto památky neupadaly v zapomnění. Je zapotřebí je představovat veřejnosti. Proto, když se naskytla možnost revitalizovat část pevnostního systému, tak jsme samozřejmě tuto dotaci rádi využili," říká nezávislý starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.
Obnova Haničky bude stát zhruba 8 milionů korun včetně DPH a 85 procent rozpočtu se podařilo pokrýt díky evropským penězům. Po opravě bude návštěvníkům přístupný dělostřelecký srub, což je největší objekt podobného typu na území republiky.
Čtěte takéTvrz Hanička
„Obnoví se tam všechny původní prvky a střílny. Včetně té, která tam chybí. Čili i ta bude replikou dodána. Takže návštěvník získá možnost se podívat na relativně málo poničený dělostřelecký srub. Takový objekt v tuto chvíli v republice přístupný pro veřejnost není," popisuje opravu vedoucí muzea Hanička Pavel Minář, který také prozradil, že od sezóny 2020 se budou moci turisté těšit už na dva prohlídkové okruhy.
První stavební práce sice začínají v těchto dnech, ale v žádném případě neohrozí stávající provoz.
„Pouze ve venkovní sekci. V exteriéru onoho dělostřeleckého srubu musí samozřejmě firma po dobu rekonstrukce působit a mít tam své zázemí. Takže bude jiný pohled na srub zvenčí. Jinak prohlídková trasa v podzemí nebude ničím narušena," doplňuje Pavel Minář.
Oprava části dělostřelecké tvrze by měla být dokončena v červnu příštího roku.
Související
-
Hrdost padla na kolena. Mnichovskou zradu si v podvědomí oprašuje už několik generací
Jaké to je být mladým elitním vojákem? Mužem, kterému je dvacet let a je připravován a vychováván k obraně své země? A jaké to je padnout na kolena a složit zbraň?
-
Stachelberg, největší dělostřelecká tvrz v Čechách. Jako dvanáctipatrový panelák otočený do země
Dělostřelecká tvrz Stachelberg na Trutnovsku letos poprvé otevře brány o měsíc dříve než je běžné. První letošní návštěvníky přivítá už na Velký pátek 30. března.
-
Opevnění podél česko-polské hranice láká milovníky vojenské...
Stále ještě příjemné podzimní počasí vybízí k výletům do zajímavých míst našeho kraje. Patří k nim i Dobrošov nad Náchodem. Zdejší pevnost se stává od jara do podzi...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou zrušit soudy
-
Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
-
Čína už vede nad Trumpem 2:0. Prezident odložil cla a ilegálně podpořil TikTok, upozorňuje sinolog
-
ŽIVĚ: Házenkáři bojují v osmifinále mistrovství světa s Itálii, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos