V Broumovském výběžku letos zatím zahnízdilo minimálně pět párů sokolů stěhovavých

5. duben 2021 09:06

Podle zástupců Správy CHKO Broumovsko se zatím uhnízdilo pět dvojic, ale může jich být i víc, protože pozorování vzácných ptáků pokračuje. Jestli je počet hnízd jiný než v minulosti, kde je ochranáři našli a co to znamená pro lidi mířící do těchto míst na procházku, zjišťoval reportér Václav Plecháček. 

Čtěte také

Je párů hnízdících v Broumovském výběžku letos víc než v minulých letech?
Zatím ne. Ptal jsem se na to ochranářů ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a podle nich v minulých letech hnízdilo v oblasti pět až osm párů sokolů stěhovavých.

Letos tedy zatím pět, ale ochranáři samozřejmě nemusí vědět o všech. Hnízda jsou aktuálně zjištěná na Chrámových stěnách v Teplických skalách, v Adršpašských skalách, na vrchu Ostaš, na Broumovských stěnách a pravděpodobně i na Křížovém vrchu.

K hnízdění si tak ptáci vybrali podobné lokality jako v minulých letech.

Hnízdí na Broumovsku stále stejní sokoli, a nebo jde o jiné dravce? Dokáží to ochranáři zjistit?
Nedokáží. V Česku jsou sice lokality, kde se sokoli značí, Broumovsko mezi ně ale nepatří. Mláďata se tedy nekroužkují několik let. Důvodů je několik, patří mezi ně i to, že hnízda jsou často na těžko přístupných místech.

Sokol stěhovavý

V minulosti tady ochranáři zaznamenali některé jedince s klasickým ornitologickým, ale i odečítacím kroužkem z jiných lokalit, samice byly například z Jeseníků, některé i ze zahraničí, například Německa nebo Polska.

U samců ale lidé ze Správy CHKO Broumovsko předpokládají, že by mělo jít o ptáky, kteří z téhle oblasti pochází a někteří dokonce ani na zimu neodlétají do teplejších částí Evropy.

Sokoli by podle ochranářů měli mít při hnízdění co největší klid, turisté tak každoročně v tomhle období musí počítat s určitými omezeními. Jak je to letos?
Stejně jako v minulých letech lidé momentálně neprojdou pod Chrámovými stěnami v Teplických skalách. Dojít se dá až na vyhlídku u skály Herinek, odtamtud ale lidé musí zpátky, po klasickém prohlídkovém okruhu to nejde.

Čtěte také

Dalekohled na pozorování zatím turistům ochranáři nenabízejí, hnízdo samotné totiž vidět není a lidé by vlastně nic neviděli. Pozorování budou možná později, třeba až se mláďata začnou pohybovat v okolí hnízda.

Další omezení musí lidé čekat na Ostaši, u přírodní památky Kočičí skály. To je blízko turistické stezky, uzavřený je teď sestup do sluje Českých bratří a vyhlídka na ní. Třeba Kočičí hrad v severní části památky je ale stále přístupný. Turisty navede značení, popřípadě strážce.

Ostatní hnízda jsou mimo turistické cesty a žádná omezení pro ně tedy neplatí.

Spustit audio

Související