Poznejte život nejrychlejšího tvora na planetě, vzácného sokola stěhovavého na Broumovsku

5. červen 2020

I v letošním roce hnízdí vzácní sokoli stěhovaví na Broumovsku. Již téměř tradičně si jeden z párů vybral ke svému hnízdění skalní skulinu v Teplických skalách v oblasti u Chrámových stěn. Štěstí tomuto páru přálo a zatím úspěšně vychovává tři mladé. 

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila ve čtyřech víkendech pro návštěvníky národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály pozorování hnízdících sokolů stěhovavých pomocí stativového dalekohledu.

Čtěte také

Pozorování sokolů probíhá o víkendech do 14. června 2020 (termín závisí na aktuální situaci hnízdění), vždy od 10:30 do 17:00 hodin (při nepříznivém počasí se akce nekoná).

V uplynulých dvou víkendech se pozorování zúčastnilo zhruba 260 návštěvníků, kteří měli šanci dozvědět se spoustu zajímavých informací o tomto vzácném druhu.

„Jako veliký bonus se mohli turisté podívat stativovým dalekohledem sokolům přímo do hnízda, kde viděli 4-5 týdenní mláďata, která žadonila o potravu, nebo odpočívala na kraji skalní římsy. Další víkend, pokud měl návštěvník štěstí, mohl pozorovat, jak vypadá taková sokolí jóga a jak už si mladí sokolíci trénují svá křídla. Během dne se také objevili rodiče, kteří předváděli nejrůznější akrobatické kousky, nebo prostě jen odpočívali a strážili své hnízdo," popisuje Lucie Berkovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.

Pozorování sokolů je součástí iniciativy AOPK ČR "Pojďte s námi do přírody". Ta chce návštěvníky do naší přírody aktivně zvát, ukázat, že naše příroda je krásná, a také, jakým způsobem o ni státní ochrana přírody pečuje.

Děkujeme všem, kteří se při návštěvě skal chovají ohleduplně a respektují opatření ochrany přírody a krajiny, která napomohou vyhnízdění vzácného sokola stěhovavého.

„Zároveň děkujeme za milou zpětnou vazbu a doufáme, že si z přednášek odnesete krásný a nevšední zážitek" uzavírá Lucie Berkovcová.

Sokol stěhovavý
autor: baj | zdroje: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR , CHKO Broumovsko
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.