Uzavření okresu Trutnov kvůli pandemii koronaviru přináší velké problémy také půjčovnám lyží

12. únor 2021 09:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pec pod Sněžkou, půjčovna lyží

Lidem mimo Trutnovsko se odedneška uzavřela cesta do východních Krkonoš. Přitom právě o víkendu jezdily do hor díky velmi dobrým sněhovým podmínkám tisíce lidí. Někteří mají v půjčovnách už zamluvené lyže. Ty si tak pravděpodobně nevyzvednou. A půjčovnám se tak prohloubí ztráty.

Čtěte také

„Hosté, kteří měli přijet a půjčit si vybavení, co měli u nás zakoupené on-line, tak si ho vyzvednout nemohou, protože nemůžou přijet," říká Tomáš Pražan ze sportovní agentury, která ve Špindlerově Mlýně provozuje lyžařskou školu, aktivity a půjčovnu.

Přitom objednávek na tento víkend bylo hodně. Díky výborným sněhovým podmínkám turisté z různých oblastí do Krkonoš míří.
„Lidé to mají dopředu vykomunikované a objednané. V režimu, že přijde jeden člověk a vybavení si vyzvedne ve výdejním okénku, tak jsme byli schopni fungovat. Ale to málo, co nám zůstalo, tak nám teď seberou všechno."

Uzavření okresu Trutnov kvůli pandemii koronaviru přináší velké problémy také půjčovnám lyží

Zjišťovat, odkud kdo je, není podle Tomáše Pražana v jejich silách a dělat to nebudou.
„My tu povinnost nemáme a spíš člověka upozorníme, jestli si je opravdu jistý, že k nám může přicestovat."

Jednou z mála atrakcí, která teď ve Špindlerově Mlýně funguje je sáňkařská dráha. Hlavně o víkendu autobusy přepraví desítky až stovky zájemců. Pochopitelně to nejsou jenom místí, ale přijíždí z různých okresů a krajů. Otázkou je, jestli bude zájem i tuto sobotu a neděli.

Čtěte také

„Určitě to lidi odradí, nebudou moci přijet. A co to pro nás bude znamenat, to v tuto chvíli opravdu nevím," říká Tomáš Kverka, který má provoz sáňkařské dráhy na starosti.

Hodně objednávek na půjčení skialpových lyží mají na víkend i v Janských Lázních.

„Tady co je zelené, to je skialpové. Co je žluté, to jsou běžky. Tam toho zrovna moc není. Na tento víkend jsou hlavně skialpy," ukazuje pracovnice servisu a půjčovny rezervační systém a říká, že někdo si sice lyže objedná, ale nevyzvedne si je. To se pravděpodobně stane i o tomto víkendu.

„Sezóna je natolik zasažená, že víkendy nás navštěvovali pouze lidé, kteří jeli na služební cesty, případně tady mají apartmány. A to jsou hosté, kteří k nám chodí pro skialpy. A myslím si, že snížení zájmu teď bude," tvrdí vedoucí obchodu, servisu a půjčovny Jakub Janda.

Spustit audio

Související