Omezená turistická sezóna v Krkonoších znamená problém pro hotely, restaurace, ale i města a obce

26. leden 2021 07:58

Epidemie koronaviru mění turistický ruch v Krkonoších. Do středisek v našich nejvyšších horách teď většinou míří lidé jen na jeden den. Kvůli zavřeným hotelům, penzionům a chalupám totiž nemají kde přespat. Města a obce v nejvyšších tuzemských horách tak přichází o peníze z poplatků z pobytu. Někde to znamená citelnou ztrátu pro rozpočet.

Čtěte také

„Jak vidíte sám, tak přes týden tady prakticky nejsou žádní návštěvníci. Takže je to jen pár lidí, kteří tady vlastní nějakou nemovitost a řeší tu například home office," popisuje běžný všední den Eva Krejčí z infocentra v Peci pod Sněžkou.

A stejné to je i v dalším velkém středisku - ve Špindlerově Mlýně. Dopoledne tady v centru kromě tohoto traktoru s radlicí projede oproti jiným rokům jen minimum aut.

„Město zaznamenává výrazný pokles příjmů na poplatcích z pobytu. Samozřejmě se nám to projeví rovněž na dalších příjmech. To znamená na příjmech právnických i fyzických osob v průběhu letošního roku," říká nezávislý starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch.

Opuštěné centrum Špindlerova Mlýna

Město každoročně získávalo jen z poplatků z pobytu přes 12 milionů korun, což je víc než desetina běžného rozpočtu. Naprostá většina částky souvisela právě se zimní sezónou.

Čtěte také

I letos v zimě jsou dny - především o víkendech, kdy tu jsou tisíce turistů, jenže ti nezůstávají dlouhodobě.
„Veškeré náklady, které souvisí s odvozem odpadů, čištěním komunikací a dalších věcí, jenž souvisí se zimním obdobím, tady pořád jsou. Pro tuto chvíli jsme nechali pouze investice, které už jsou zasmluvněné. A veškeré další investice, které jsme počítali, že by se mohly konat, tak ty pro letošní rok vůbec nerealizujeme. Je to samozřejmě s ohledem na výpadek příjmů."

A podobná je i situace třeba v Malé Úpě, doplňuje nezávislý starosta Karel Engliš.
„Určitě počítáme s tím, že něco nebude. Kromě poplatků z pobytu je ještě docela významným příjmem do rozpočtu jsou příjmy z parkovišť. Pouze víkendové parkování nás nezachrání."

Podle oslovených starostů nepomůže znovuotevření skiareálů, ale až opětovné fungovaní hotelů a penzionů.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související