Horští záchranáři v Krkonoších prožívají sezónu, na jakou nejsou zvyklí. Úrazů je podstatně méně

5. leden 2021 08:44

Horská služba v Krkonoších hlásí zatím podstatně méně zásahů než loni za stejné období. A to zhruba o dvě třetiny. Přestože koncem roku byly hory plné turistů, nevyjížděli horští záchranáři tolikrát. Zatím ošetřovali hlavně sáňkaře, běžkaře a pěší turisty. Ti by na hřebenech kvůli zledovatělým úsekům měli být maximálně opatrní. 

Čtěte také

„Prosím tě, dej mi hlášení, jak byly včera úrazy a jaké je dnes ráno počasí na hřebenech Krkonoš."
„Mínus jeden stupeň, zataženo a mlha s dohledností do padesáti metrů."
Horský záchranář Marek Fryš dává dispečinku ve Špindlerově Mlýně aktuální hlášení.
„Včera byly ve Špindlerově Mlýně dva úrazy."
„Dobře, rozuměl jsem. Díky za informaci a zůstáváme stále na příjmu."

Horská služba v letošní zimní sezóně poprvé vyhlásila 1. stupeň lavinového nebezpečí, protože za posledních 48 hodin napadl v Krkonoších nový sníh.

„K případným lavinám by mělo docházet na vyloženě strmých svazích, které nezasahují na běžné turistické cesty," vysvětluje náčelník Pavel Jirsa.

Čtěte také

Další vydatné sněžení se ale podle meteorologů v nejbližších dnech neočekává.
„Předpokládám, že ten trend bude stejný jako byl dosud. To znamená, že občas něco připadne. Ale pokud vím, tak by ta nadílka zatím neměla být nijak významná."

Letošní zima je pro horské záchranáře kvůli pandemii jiná než ty, na které jsou zvyklí. V současných dnech a hlavně o vánočních svátcích a na konci roku by jinak zasahovali hlavně na sjezdovkách u úrazů lyžařů a snowboardistů.

„Struktura úrazů je nepoměrně jiná než v jiných letech. Celková úrazovost je zhruba 30 procent loňského období. Většinou se jedná o zásahy u pěších turistů," říká Marek Fryš.

Čtěte také

Svahy v předchozích dnech byly přeplněné sáňkaři, úrazy, ale podle záchranářů nebyly vážné. Často také vyjížděli a vyjíždí do hřebenových partií, kam se turisté vydávají.

Někteří ale přeceňují své síly a nejsou dostatečně vybaveni.

„Nejsou tak zvyklí na zimní podmínky, které jsou daleko náročnější na orientaci v terénu a na všechny další věci s tím související, včetně vybavení. Takže se poskytovala pomoc mnoha lidem, kteří ztratili orientaci nebo nebyli schopni daný terén zvládnout z toho důvodu, že neměli nesmeky nebo mačky. Prostě nebyli schopni sestoupit z nějaké zmrzlé oblasti dolů," dodává Marek Fryš.

A radí, aby se turisté před každou túrou informovali o aktuálním počasí a vyráželi do hor s dostatečným vybavením.

Spustit audio

Související