Už pravěký člověk sbíral v Podkrkonoší drahé kameny. „Škrabadlo“ z jaspisu sloužilo báječně
Výstava Za drahými kameny do pravěku v Krkonošském muzeu v Jilemnici přináší artefakty převážně z oblasti Českého ráje a Podkrkonoší a přibližuje využití drahých kamenů, minerálů a dalších nerostů člověkem v období pravěku. S historikem a archeologem Martinem Witkowským natáčela redaktorka Eliška Pilařová.
Čtěte také
Drahé kameny jsou drahé nejen proto, že jejich výskyt je vzácný. Ale mají také vzácné vlastnosti. A na to přišel už člověk v pravěku.
„Ve středním paleolitu v Podkrkonoší a oblasti Českého ráje využíval člověk místní zdroje. V oblasti Kozákova jaspisy, chalcedon, karneol a další minerály. Ale občas se objeví i severský pazourek," říká Martin Witkowski.
A hned doplňuje: „My tady máme vystaven vůbec nejstarší nález z oblasti Podkrkonoší, který je datován do středního paleolitu, starší doby kamenné, 115 až 40 tisíc let před současností. Nález pochází z lokality nedalo Jilemnice. V roce 2017 jeden z hledačů drahých kamenů našel ve vyschlém korytě potůčku pěstní klín z pazourku, ze silicitu. Takže mezi těmi artefakty, jaspisy a karneoly se občas dá najít i baltský pazourek k výrobě různých nástrojů."
Je to hodně zajímavé spojení. Většinou na výstavách drahých kamenů obdivujeme jejich brus, kresbu a barvu. Ale archeologická stopa nebývá tolik k vidění.
Co je na výstavě nejzajímavější?
Jsou tady uvedeny i podrobné mapy nálezů už zpracovaných drahých kamenů. Obdivujeme veliký pěstní klín z jaspisu.
„Ten byl nalezen takovým docela kuriózním způsobem při výzkumu středověkého jádra města Českého Dubu. On podpíral středověký dřevěný haltýř. Je vyrobený z tmavě červeného jaspisu a my dokonce známe výchozy této suroviny, což je Proseč pod Ještědem. Ona surovina je vystavena za pěstním klínem a je krásně nabroušená a naleštěná, aby mohl návštěvník vidět strukturu tohoto kamene."
Z amfibolového rohovce jsou potom vyrobeny neolitické broušené sekeromlaty z Jistebska.
Výstavu Za drahými kameny do pravěku můžete navštívit v Krkonošském muzeu v Jilemnici až do 20. února 2020. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin.
Související
-
Jaká byla „móda“ i chutě pravěku a středověku? Café Muzeum v Jičíně je svátkem archeologie
Jak dlouho trvalo pravěkému člověku namlet mouku a do čeho byl oblečený? Na tyto a řadu dalších otázek odpověděl program dalšího Café muzea v Regionálním muzeu v Jičíně.
-
Chcete zažít cestu do pravěku? V archeoparku ve Všestarech se vám to podaří díky moderní aplikaci
Až do mladší doby kamenné vás v Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové přenese moderní aplikace s rozšířenou realitou. Užijte si exkurzi do pravěké vesnice!
-
Už nikdy nebudeme jako pravěcí lidé. Do jejich role se nedokážeme ani dokonale stylizovat
Hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je zase po čase docent Radomír Tichý z Katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Čeká nás cesta do pravěku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konečně shořela hospoda U Kojota, napsal na facebook. Podle policie mohlo jít o přestupek
-
Nejvyšší soud zamítl Babišovu stížnost na podjatost v kauze Čapí hnízdo. Zastal se soudkyně Brázdilové
-
Česko dostalo kvůli kyberzákonu vytýkací dopis z Evropské komise. Bude žádat o prodloužení termínu
-
Cíl pro mistrovství světa je jasný, když hrajeme doma, říká kapitánka hokejové reprezentace Tejralová