Tma je světlo, co není vidět. Jak ušetřit při svícení? Jak světlo ovlivňuje efektivitu práce?

18. srpen 2016

Radioporadna: Jan Petrášek - Světla. Jak ušetřit při svícení? Jaká koupit a do kterého z pokojů? Jak ovlivňuje teplota světla a svítivost naši efektivitu práce? Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Světlo je viditelná část elektromagnetického záření, tedy elektromagnetické vlnění o vlnových délkách z rozsahu přibližně 390-790 nm. Vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření.

V některých oblastech vědy a techniky může být světlem chápáno i elektromagnetické záření širšího rozsahu, zasahujícího do infračervené a ultrafialové oblasti.

Osvětlení je přesně ten prvek, který vám umožní věnovat se doma tomu, co máte nejraději - ať už je to čtení, příprava večeře nebo sledování televize. Poradíme vám jak si domov rozjasnit a navíc přitom moc neutratit.

Světla a osvětlení působí na člověka a na živé organismy různými vlivy
Ovlivňují jejich tělesnou i psychickou pohodu, optimální funkci celého organismu i jednotlivých orgánů, a tím pádem velmi významně ovlivňují celkový zdravotní stav. Nesoulad mezi osvětlením a funkcemi lidského organismu může vyvolávat závažné zdravotní obtíže.

světlo, silné světlo, reflektor, divadlo, nasvícení

Nesoulad při střídání světla a tmy v denním režimu může vyvolávat lehčí nebo i velmi závažné poruchy. Mnoho z nás může potvrdit citelné vlivy náhlých změn biorytmu, vyvolané například cestováním do zemí v oblastech s výrazným časovým posunem. Organismus pak následně potřebuje dostatek času, aby se sladil s novým rytmem střídání dne a noci.

Organismus však není ovlivňován jen změnami intenzity světla během dne. Stačí si uvědomit, nakolik pozitivně nebo spíše negativně často reagujeme na nové technologie osvětlení, především v souvislosti se zabarvením světla.

Je pro nás velmi přirozené vnímat změny barevného spektra v průběhu dne od rozednívání po soumrak doprovázený tzv. teplými odstíny světla. Teplé světlo nás doprovází už od doby svícení loučemi a svícemi, teplé světlo nám poskytují také žárovky svítící pomocí rozžhaveného vlákna.

Není tedy divu, že těžko přijímáme studené světlo úsporných zářivek a LED.

Nejde však jen o vnímání barevné teploty světla, ale o barvy obecně
Jejich vliv na psychiku a potažmo zdraví je znám už dlouho. Robert Gepard v roce 1958 zjistil, že na červenou reagují pokusné osoby zvýšením krevního tlaku, zrychleným dýcháním, pocením dlaní, zvýšeným napětím, úzkostí a rozčilením. Naopak modrá a zelená barva přinášela uklidnění.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová