Tipy na víkend: Swingové Vánoce, vánoční jarmark, trhy a koncerty, lyžování i Loutky v obrazech

7. prosinec 2022

Jako každý víkend se i tuto sobotu a neděli v Královéhradeckém kraji uskuteční řada zajímavých akcí. Máme pro vás pozvánky na ty nejzajímavější z nich.

Vánoční trhy na Velkém náměstí v Hradci Králové od pátku 9. až do pátku 23. 12. 2022 od 10:00 do 18:00 hodin. Vánoční trhy nabídnou vedle množství stánků s tradičním vánočním zbožím i možnost potěšit své chuťové pohárky. Nově v prostředí historického centra pod Bílou věží. Součástí je také bohatý kulturní program.

Čtěte také

Zveme na Vánoční benefiční koncert, který se bude konat 9. prosince 2022 od 17:00 hodin ve Velkém sále zámku v Novém Městě nad Metují. Vystoupí smyčcový orchestr Archi con Brio ze ZUŠ Nové Město nad Metují a sbor náchodského gymnázia Sboreček. Výtěžek ze vstupného bude věnován ve prospěch Hospice Anežky České v Červeném Kostelci. Součástí večera bude vyhlášení výsledků 9. ročníku fotosoutěže Zámek okem fotografa.

Muzeum Náchodska ve spolupráci s AMAG a Loutkovou scénou Dětem pro radost zve na výstavu Loutky v obrazech, která proběhne od 10. prosince 2022 do 15. ledna 2023 v Broučkově domě čp. 18 na Masarykově náměstí v Náchodě. Výstava obrazů, na nichž pracovali členové Ateliéru malířů a grafiků po celý rok, bude doplněna o loutky náchodské Loutkové scény Dětem pro radost, která v letošním roce baví nejen dětské diváky již 70 let. Vernisáž se uskuteční 9. prosince od 17 hodin.

Orlen Špindl SkiOpening v sobotu 10.12.2022 od 10:00 hodin. Nová lyžařská sezóna ve Špindlerově Mlýně začíná! Buďte u toho a zažijte bohatý doprovodný program. K vidění bude ukázka záchranných zásahů Horské služby, k tanci a poslechu zazpívají zpěvačka Anna K. a DJ Saxofrancis. Den můžete zakončit na Afterparty od 16:30 hodin.

Čtěte také

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové v sobotu 10.12. od 7:30 do 8:30 hodin. Přivstaňte si a prožijte z ochozu Bílé věže okouzlující moment, když první sluneční paprsky začnou dopadat na probouzející se Hradec Králové . Jsou totiž chvíle, kdy si stojí za to přivstat a vyšlápnout 226 schodů. Sraz účastníků je nejpozději 15 minut předem před Bílou věží. Počet účastníků je omezen na 30 a je nutné mít dopředu zakoupenou vstupenku přes prodejní systém www.hkpoint.cz.

Vánočně na Kopečku. Chráněné dílny Kopeček vás srdečně zvou v sobotu 10.12.2022 od 10:00 hodin na tradiční vánoční řemeslný jarmark v Bartošovicích v Orlických horách na Rychnovsku. Těšit se můžete na ukázky tradičních řemesel, občerstvení, vánoční dobroty a tradiční českou zabijačku.

Bílá věž s andělem v sobotu 10.12. od 14:00 hodin. Komentovaná, kostýmovaná a vánočně laděná prohlídka Bílé věže v Hradci Králové pro děti. Cestou na ochoz se můžete kromě zajímavostí o královéhradecké dominantě těšit i na vánočně laděné miniaktivity. Sraz účastníků před věží, omezená kapacita. Vstupenky k zakoupení v informačním centru na Eliščině nábřeží nebo formou eVstupenky na www.hkpoint.cz

Čtěte také

O víkendu 10. a 11. prosince se koná na zámku v Novém Městě nad Metují prodejní výstava s doprovodným programem s názvem "Pohádkové Vánoce".

Vánoční koncert na zámku Ratibořice v sobotu 10. prosince od 17:00 hodin. V programu koncertu zazní česká vánoční hudba, české koledy a pastorely a vánoční skladby z evropských zemí. Účinkuje: Dívčí sbor Kantiléna Hradec Králové, sbormistr: Jaroslav Šlais.

Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňovice 2022 u Třebechovic pod Orebem od soboty 10.12. do neděle 11.12.2022 od 10:00 do 16:00 hodin. Vánoční akce uzavírá turistickou sezónu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci. Vánoční akce je nejvíce navštěvovaným programem ve skanzenu. Budete-li mít sebou děti, mohou si vyrobit drobný dárek nebo vánoční ozdobu v našich dílničkách. Na této akci nenajdete žádné stánky, ale vánoční areál plný pohody.

Čtěte také

Zveme vás do pevnostního města Josefova, konkrétně do Bastionu IV. V neotřelých prostorách, z nichž dýchá historie, se uskuteční Adventní jarmark. Přijede velké množství trhovců s nepřeberným množstvím rukodělných výrobků ze dřeva, papíru, textilu, kovu, skla a keramiky, nabízet budou i oděvy a šperky, květinové vazby, svíčky a vánoční dekorace. Také všemožné potraviny, sýry, uzeniny, bylinky a koření, zavařeniny a med. Přijďte si užít kouzelnou vánoční atmosféru v sobotu 10. prosince 2022 od 9 do 17 hodin. Jarmark bude probíhat ve vnitřních i venkovních prostorech.

Zveme Vás na Vánoční výstavu u Studánky. Slavnostní zahájení výstavy se koná v neděli 11. prosince 2022 v 16 hodin ve velkém sále Kulturního klubu v Malých Svatoňovicích. V programu vystoupí děti z 1. stupně ZŠ Malé Svatoňovice.

Swingové Vánoce v Kulturním domě Střelnice ve Vrchlabí v neděli 11.12. od 18:00 do 20:00 hodin. Big Band ZUŠ Karla Halíře Vrchlabí spojí své síly s pěveckým sborem Jizerka Semily a společně nechají v tomto téměř osmdesátihlavém sboru zaznít jazzový repertoár koled. Jako host vystoupení pěvecký sbor Carmina Turnov.

Čtěte také

Premiéra 2022 v Knihovně města Hradce Králové do 22.12.2022. Představí se vám výběr fotografií z 33. ročníku fotografické soutěže Premiéra 2022. Tuto soutěž každoročně vyhlašuje Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit ve spolupráci s Volným sdružením východočeských fotografů Hradec Králové, z. s. Určena byla pro všechny zájemce o fotografii, kteří letos soutěžili ve volné tvorbě a na téma Stabilita. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.

V areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí se můžete na farmářské trhy. Poslední letošní budou v neděli 11.12. od 9:00 do 15:00 hodin věnovány vánočnímu jarmarku.

Adventní neděle na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou 11. 12. Těšit se můžete na prohlídky zámeckých prostor s výkladem o tom, jak se slavily Vánoce za první republiky, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule. Po celý den bude pro návštěvníky připraveno občerstvení v zámecké kuchyni spojené s prodejem zvěřinových produktů. Můžete zde pořídit i vánoční dárky pro své blízké v podobě balíčků plných dobrot. Prohlídky odcházejí každou hodinu v čase od 11:00 do 15:00.

Čtěte také

Muzeum Náchodska připravilo výstavu betlémů z dílny věhlasného řezbáře Zdeňka Farského. Výstava je uspořádána u příležitosti životního jubilea autora a představuje jednu část z jeho bohaté tvorby, a to sice tvorbu betlemářskou. Návštěvníci se mohou těšit na celkem čtrnáct betlémů od těch nejmenších, až po betlémy s figurkami vysokými 135 centimetrů. Hlavním lákadlem bude dva a půl metru dlouhý betlém obsahující více jak sedmdesát figur. Betlém je unikátní i z jiného pohledu - zachycuje scény od Zvěstování až po Pašije. Návštěvníci v něm tak najdou nejen obvyklé zobrazení Zvěstování, Narození Páně a Klanění tří králů, ale také třeba útěk do Egypta, scény z křížové cesty a uložení Krista do hrobu. Výstavu lze navštívit do 15. ledna 2023 denně mimo pondělí od 9.00-12.00 a 13.00-17.00.

Městská galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují pořádá až do 7.1.2023 výstavu s názvem Milan Bořek / výběr z díla. Otevřeno je úterý až sobota 10:00 až 12:00 a 12:30 až 16:00 hodin.

Čtěte také

Asi jsem to já. To je název výstavy, ve které se pojí mládí, talent, elán, a hlavně chuť něco tvořit. Pět studentů 4. ročníku oboru Grafický design ve Velkém Poříčí spojilo síly a společně se pustili do své první výstavy. Jak název sám napovídá sami se teprve hledají, a to jak v osobním, tak uměleckém životě. Každý však již nyní má svůj osobitý styl, který by vám rád, prostřednictvím této výstavy, představil. Až do konce ledna 2023 můžete jejich díla vidět ve výstavní chodbě Jiráskova divadla v Hronově.

Galerie moderního umění v Hradci Králové zahájila podzimní sezonu. Galerie připravila hned tři výstavy. V hlavní výstavě, která komplexně zpracovala Kolumbův příběh, poukazuje na fenomén dekolonizace, přičemž centrálním bodem výstavy je Studie Kryštofa Kolumba od Václava Brožíka. Výstava nazvaná Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes kurátorky Vjery Borozan potrvá do 12. března 2023, další dvě výstavy budou v galerii do 15. ledna 2023.

V Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře se koná výstava MUMLALALAU autorů Davida Helána a Pavla Tichoně. Výstava potrvá do 10. prosince a její součástí jsou i doprovodné programy pro školy a veřejnost. Dětská galerie Lapidárium představuje další druh uměleckého vyjádření, kterým je tentokrát performance. Duo performerů David Helán a Pavel Tichoň, kteří jsou v našem prostředí jedni z nejuznávanějších, spojili ve svém projektu pro dětskou galerii jazykovou kreativitu s hravostí.

autor: baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?