Text z románu Karla Čapka R.U.R. na fasádě SPŠ v Novém Městě nad Metují má být unikátem

14. leden 2020 12:49

Střední průmyslová škola v Novém Městě nad Metují bude díky své nové fasádě mimořádná. Část budovy bude totiž vypadat jako stránka z vědeckofantastického románu Karla Čapka R.U.R. Půjde pravděpodobně o unikát v rámci České republiky, novinka by podle autorů měla vzbudit zájem o autora i samotnou knihu.

„Fasáda má odkazovat na významného krajského rodáka spisovatele Karla Čapka. A má to dělat nepřímo," vysvětluje myšlenku textu umístěného na fasádu školy spoluautor návrhu Pavel Ježek.
„Nikde se z fasády kolemjdoucí přímo nedozví, že se jedná o toto dílo. Text na zdi by ho měl pobídnout k tomu, aby se o to víc zajímal."

Čtěte také

S nápadem zpracovat fasádu netradičním způsobem přišel Krajský úřad Královehradeckého kraje, autorem je soukromá firma.

Samotní učitelé i ředitelka průmyslovky Olga Talášková byli původním návrhem zpočátku zaskočení.
„Protože první návrhy byly podle nás velmi odvážné. Oranžová fasáda a na ní černý nápis. To se nám moc nelíbilo."

Text měl být navíc po celé fasádě. Po několika dalších jednáních se podařilo dohodnout kompromis. Černý text na bílém podkladu a to zhruba na polovině plochy, zbytek budovy bude šedivý.
„Už jsme si na tento inovativní projekt zvykli. A teď se těšíme na finální návrh. Třeba i ta změna pomůže tomu, že naše škola bude v Novém Městě nad Metují více vidět."

Aktuálně se čeká na rozhodnutí odboru územní plánování městského úřadu v Novém Městě nad Metují. Ten musí navržené zpracování fasády odsouhlasit.

Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola, Nové Město nad Metují
V oborech SŠ najdou uplatnění rovněž žáci se zdravotním postižením a vývojovými poruchami. Pracoviště také v Opočně a v Broumově. Ubytování v NM a Opočně. ZŠ pro žáky se spec. vzdělávacími potřebami.

„V případě, že dojde k odsouhlasení od městského architekta, tak práce na nové fasádě začnou ve druhé polovině tohoto roku," říká Sylvie Velčovská z tiskového odboru krajského úřadu.

Rozpočet se podle ní zatím zpracovává.

Spustit audio

Související