Anděl pro lepší svět - dětská mírová cena pro Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

13. říjen 2019 10:03

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku získalo dětskou mírovou cenu Anděl pro lepší svět. Tu každoročně udělují žáci Školičky základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky v Moravskoslezském kraji institucím a osobnostem nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Pro podrobnosti zašla do muzea reportérka Jana Házová. 

Muzeum bratří Čapků teď zeje prázdnotou. Jsem tu zkrátka v neobvyklou dobu. Ale přeci jen tady úplně prázdno není. Vzadu za expozicemi se nachází kancelář a v ní Vladimíra Odrobiňáková, vedoucí muzea. Muzeum má nyní za sebou jednu moc hezkou událost.

Čtěte také

„Určitě jsme na ni pyšní. O to více nás překvapilo, že si nás toto ocenění našlo. Obdrželi jsme dětskou mírovou cenu s názvem Anděl pro lepší svět. Mohu vám ji ukázat, je ze dřeva. Je to právě ruční práce dětí. A co je zvláštní, že adresáty ceny si ony vybírají sami," usmívá se Vladimíra Odrobiňáková.

Na dřevěné destičce je motiv anděla. A když ji otočíme, tak je tam text: Anděl pro lepší svět - dětská mírová cena. Anděl proti válce - in memoriam pro bratry Čapky.

Proč děti vybraly Muzeum bratrů Čapků?

„Ta cena určena především pro bratry Čapky, pro osoby vysokého morálního kreditu. Je určena také pro instituce spravující paměť lidstva nebo také pro vojáky. Tedy čestným osobám, jejich život nebo i smrt se staly symbolem statečnosti."

Logo

„Chápeme tuto cenu jako další uznání naší práce a osvěty muzea jako takového. Protože osobnosti jako Karel Čapek a Josef Čapek si jistě takovou cenu zaslouží. A o to hřejivější na duši je to, že to vybraly samotné děti. Že si uvědomují váhu těchto osobností," vysvětluje Vladimíra Odrobiňáková.

Čtěte také

Cena má nahoře očko, to znamená, že bude jistě někde vystavena.

„Budeme naše muzeum trošku renovovat. Bude nové řešení našeho informačního pultu. A tam bychom právě rádi umístili tuto cenu," dodává Vladimíra Odrobiňáková.

Informační centrum, které je součástí Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, bude vybavené novým nábytkem do konce letošního roku. Návštěvníci si tak cenu Anděla pro lepší svět budou moci prohlédnout od příští turistické sezóny.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související