Světlo svobody v  Hořicích nezhasíná, navazují na něj Barvy svobody. Jako pocta našim předkům

17. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Projekt Světlo svobody pro Masarykovu věž v Hořicích v Podkrkonoší

Na projekt Světlo svobody dvojice autorů ve spolupráci s Městským muzeem v Hořicích - nasvícení Masarykovy věže malířskou performancí za tónů hudby u příležitosti Dne české státnosti, navazuje multimediální výstava maleb scénografa, malíře a spisovatele Vladimíra Kiseljova s názvem Barvy svobody. Pozve vás na ni společně s režisérem audiovizuální tvorby Ondřejem Martincem z Hořic. 

Dvojice autorů Vladimír Kiseljov a Ondřej Martinec připravovala projekt ve spolupráci s hořickým městským muzeem rok a půl.

Čtěte také

”S Vladimírem jsme mnoho let přátelé a vždycky jsme spolu chtěli spolupracovat. U nás v Hořicích je vítaným hostem, začal k nám jezdit, Poskytli jsme mu zázemí, procházeli jsme se městem i okolím, poznávali zdejší kraj a při toulkách po Hořicích jsme doputovali i k Masarykově věži samostatnosti,” popsal Ondřej Martinec cestu k uměleckému audiovizuálnímu příběhu Světlo svobody.

”Mě velmi baví spojovat historii se současným názorem nebo náhledem z jiného úhlu a propojit architekturu a ducha místa s hudbou skladatelů ze stejné doby. Vybral jsem proto skladby Josefa Suka. Ondru, který bydlí v domě, kde žil slavný skladatel Jaroslav Malina, napadlo doplnit Světlo svobody i jeho hudbou," doplňuje Vladimír Kiseljov.

Autoři tak světlem, hudbou a barvami proměnili Masarykovu věž samostatnosti v pomyslný maják svobody, aby z ní světlo mohlo zářit do všech koutů naší země. Její světlo ukázalo, že v jednotě a bratrství je síla lidství i našeho národa.

Čtěte také

„Silou světla, hudby a malby jsme spojili přítomné, aby zažili pocit jednoty. Také jsme návštěvníky chtěli spojit s jejich kořeny, ze kterých pramení naše síla do budoucna. Uvědomit si naši dnešní zodpovědnost a váhu oběti pro lidskou svobodu,“ dodávají tvůrci.

Na Světlo svobody nově navazuje výstava Barvy svobody v multimediálním sále Městského muzea v Hořicích. Tady návštěvníci uvidí fotografie a video z nasvícení Masarykovy věže, a uslyší i unikátní hudbu, kterou Vladimír Kiseljov vytvořil při projekci, doplněnou o sérii video vizualizací vytvořených Ondřejem Martincem.

Projekt Světlo svobody pro Masarykovu věž v Hořicích v Podkrkonoší

Divák bude audiovizuální instalací maleb zcela obklopen ze všech stran. Součástí výstavy, která potrvá do 21. listopadu, budou i komentované prohlídky.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?