Svatý grál ptačí říše! Cenná mláďata, ve dvorském safari parku se poprvé rozmnožily pižmovky konžské

26. srpen 2023 07:34

Při dnešní procházce Safari Parkem Dvůr Králové se zastavíme v pavilonu Tropické bažiny. Stranou návštěvnického ruchu tam vyrůstají tři káčata, o kterých se hovoří jako o svatém grálu ptačí říše. Na svět přišla po čtyřech letech usilovné práce chovatelů a navíc se jedná o přirozený odchov. Za štěbetavou rodinkou se v doprovodu Davida Kodeta vypravila redaktorka Dana Voňková.

Trojice mláďat pižmovky konžské jako završení čtyř let práce. Přirozený odchov se daří poprvé v historii. Mimořádně vzácné kachny ze západní Afriky do nedávné minulosti nezvládly zahrady udržet při životě. 

Čtěte také

Z Česka se postupně stala světová bašta chovu. Dvorský safari park se nyní raduje z prvních mláďat odchovaných pod rodiči.

Vysoké pískání kachňat doprovázené štěkavými výhružkami samice se ozývá z boxu v zázemí Tropických bažin, kdykoli se v okolí objeví nezvaný host. Patří skupince pižmovek konžských, kde právě zdárně rostou tři velmi vzácná mláďata.

„Jde o přírůstky, které jsou pro nás velmi důležité. Cesta k takovému úspěchu trvala asi čtyři roky a byla velmi složitá. Museli jsme mimo jiné dovézt ptáky z USA,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský.

Čtěte také

V slámě se pižmovky ukrývají, zahřívají a hledají potravu z misek. Jsou všežravé. „Kachňata se rozrkmují drobnými cvrčky a pak pod vedením rodičů přejdou na naši míchanici pro vrubozobé,“ doplňuje zoolog. Až trochu povyrostou, přestěhují se pižmovky do Velké průchozí voliéry.

Zoolog Michal Podhrázský velmi usiloval o získání tohoto ikonického a velmi vzácně chovaného druhu pro Safari Park Dvůr Králové. Povedlo se mu to v roce 2019.

„O tento druh jsme velmi stáli, protože je velmi zajímavý, jeho stavy klesajína v přírodě se o něm stále mnoho neví. Mezi zoologickými zahradami jde navíc o jeden z pomyslných svatých grálů,“ doplňuje. Do Dvora Králové nejprve dorazili ptáci z Holandska, následovaní později ještě jedinci z USA, pražské zoo a ze Zoo Ostrava.

Mláďata pižmovky konžské

Po letech přesunů, změn krmné dávky a dalších úprav přišel letos průlom

„Pozdě na jaře se z vajíčka v líhni povedlo odchovat jedno mládě. Pod rodiči ale stále docházelo k odumírání zárodků ve vejci. To se změnilo až nyní, v polovině srpna se zcela přirozeně pod rodiči vylíhla tři ptáčata. Je to poprvé v historii safari parku,“ upozorňuje Michal Podhrázský.

Pižmovka konžská (Pteronetta hartlaubii) je elegantně zbarvená kachna z oblasti západní Afriky. Na velkém areálu vytváří dva poddruhy. Hnízdí v dutinách, také v safari parku mají rodiče k dispozici hnízdní budku, v které mladé vyvádějí. Po vylíhnutí musejí mláďata „na svět“ vyskočit z velké výšky a následovat rodiče na cestě za potravou. Na rozdíl od známých českých kachen divokých se nevyznačuje pohlavním dichromatismem, samci a samice vypadají velmi podobně.

Přírůstek je pozoruhodný i v mezinárodním kontextu: dnes chová pižmovky konžské (někdy označované i jako kachny Hartlaubovy) pouze deset zoologických zahrad sdružených v mezinárodní databázi ZIMS. Za poslední rok se množily pouze v jediné další.

Česko je díky systematické spolupráci zoologů světovou baštou pižmovek konžských. Chovají se ještě v Ostravě, Plzni a Praze, která byla první, jíž se v ČR a na Slovensku povedlo tento druh rozmnožit.

Čtěte také

V přírodě je situace pižmovek konžských složitá. Není považována za kriticky ohroženou, ovšem její stavy jsou nejasné - jediná zjevná věc je, že počty klesají. Mnoho není známo ani o její biologii. V zoologických zahradách je to raritní druh, který donedávna zoologické zahrady nedokázaly ani udržet při životě.

Dospělé pižmovky konžské jsou k vidění ve Velké průchozí voliéře, odrůstající mládě mohou zájemci sledovat v odchovně Ptačího světa.

Safari park v chovu náročných druhů vrubozobých vyniká. Pravidelných úspěchů dosahuje například v chovu kriticky ohrožených čírek černoskvrnných, v chovu pižmovek ostruhatých nemá konkurenci. Také v letošním roce vyvedli dospělí mladé, kteří se v budoucnu přesunou do jiných zoologických zahrad. Na dvorských úspěších staví celý evropský chov.

Pižmovka konžská
autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související