Suchá nebo mokrá pedikúra je vhodná pro diabetiky? MUDr. Markéta Kubíčková hovoří na téma cukrovka

27. únor 2018

Vedoucí Diabetologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové v naší radioporadně. MUDr. Markéta Kubíčková hovoří na téma: cukrovka

Cukrovkou trpí stále větší procento populace na celém světě. Toto onemocnění se bohužel projevuje také různými poruchami a poškozením některých orgánů. Typickým příkladem je tzv. diabetická noha, s níž se mohou pedikéři v každodenní praxi setkat. Klienti by je o svém onemocnění měli předem informovat, protože by je měl ošetřovat pouze speciálně vyškolený pedikér za pomoci vydezinfikovaných nástrojů a nejlépe na sucho.

Diabetes mellitus je onemocnění lidově nazývané též cukrovka, nebo úplavice cukrová, které za svůj název vděčí vylučování glukózy (cukru) močí. Je vyvoláno absolutním, nebo relativním nedostatkem inzulínu, což mimo jiné vede k vzestupu koncentrace glukózy v plazmě. Podle příčin a průběhu se rozlišují dva základní typy: diabetes I. a II. typu.

Oteklé nohy

Základní je chodit na pravidelné kontroly ke svému diabetologovi, vědět, jaké máme hodnoty svého cukru a zda jsou v pořádku, zdravě jíst a pravidelně se pohybovat.

Ačkoliv dnešní medicína už zná poměrně kvalitní způsoby léčby, stále nedokáže diabetes úplně vyléčit. Odchylky metabolismu tak vedou po letech k trvalému poškození organismu a tyto následky se pak označují jako pozdní komplikace diabetu.

Poškození postihuje různé orgány a jednou z forem těchto komplikací je i postižení dolních končetin, tzv. diabetická noha. Pojem zahrnuje řadu poruch cévních, nervových, kloubních i kostních, které vznikají působením dvou hlavních faktorů- poškozením nervů a cév. Celou situaci pak zhoršuje infekce a působení tlaku.

MUDr. Markéta Kubíčková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Blankou Malou

Pokud pacient o své onemocnění nedbá, může postižení nohou vést k rozvoji diabetického vředu a v nejhorším případě až k amputaci končetiny. Jestliže pacient s vysokým rizikem diabetického vředu dodržuje zásady správné péče o nohy a nosí vhodnou obuv, může se této nepříjemnosti vyhnout.

K hlavním zásadám péče o nohy patří každodenní prohlídka nohou se zaměřením na zjištění otlaků, zarudnutí, kožních prasklinek, plísňových postižení či oděrek. Pokud je kůže suchá, je třeba ji pravidelně zvláčňovat a odstraňovat zrohovatělé vrstvy. Doporučuje se také vyvarovat se rozmáčení pokožky nohou při koupeli.

Bosé nohy (ilustrační foto)

Vhodné jsou pravidelné návštěvy pedikéra , který by ale měl být na onemocnění předem upozorněn. Pedikér by měl být proškolen, jak pečovat o nohy diabetiků. Důležité je pedikůru provádět "na sucho" bez předchozího rozmáčení kůže.

Pokožka nohy diabetika je suchá, zrohovatělá, náchylná ke vzniku trhlin, které jsou snadno dostupnou branou pro vznik infekce. V pedikérských salonech se používají vydezinfikované nástroje a zkušení pedikéři vědí, že se kvůli snížené citlivosti nohou klienta musí vyvarovat jakýchkoli úkonům, které by mohly vést k poranění kůže.

autoři: Milan Baják , Blanka Malá
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.