Studenti Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí testují Edgara. Je to programovatelná robotická ruka
Středoškoláci ve Vrchlabí začali využívat nového robota. Získali ho na základě memoranda, které v Hradci Králové podepsali zástupci Královéhradeckého kraje a Nadačního fondu Škoda Auto. Spolupráce má do školství přinést více peněz na inovace a vybavení. Na krajském úřadu, kde žáci výukovou pomůcku představili, zjišťovala informace reportérka Adéla Kavříková.
Jak robot vypadá a k čemu ho žáci budou využívat?
Čtěte také
Je to vlastně programovatelná robotická ruka. Umí se třeba podepsat, umí složit součástky a zvládne třeba i malovat. Robot má na výšku asi 180 centimetrů a stojí na podstavci, který je velký zhruba metr na metr. Studenti už ho dokonce stihli i pojmenovat. Jmenuje se Edgar. Celý ten mechanismus je propojen s počítačem a studenti se ho budou učit programovat.
Robota na Krkonošské gymnázium podle jeho ředitele Martina Vláška přivezla těžká technika před týdnem, takže všechno je teprvre v začátcích. Ve škole ho má na starosti jeden konkrétní učitel a ještě teď v lednu jeho i studenty čeká školení, aby se s robotem naučili lépe zacházet.
Bude moci robota využívat i někdo jiný než studenti vrchlabského gymnázia?
Ano, takový je plán. Neměl by sloužit pouze jim, ale postupně by ho měly začít využívat i ostatní školy a volnočasové kroužky nejen ve Vrchlabí, ale i v celém regionu. Podle zástupců kraje by měl mimo jiné posílit i jejich vzájemnou spolupráci.
Čtěte také
Podle Martina Vláška bude velkým přínosem například pro studenty Střední školy strojírenské a elektrotechnické v Nové Pace a ve Vrchlabí, jejichž oboru se bezprostředně týká. Na závěr ještě doplním, že na zakoupení robota se nejvyšší částkou podílel Nadační fond Škoda Auto, přispěl také Královéhradecký kraj a celá řada dalších sponzorů.
Podle ředitele gymnázia Martina Vláška vyšel robot na více než milion korun. Je vlastně takovou první vlaštovkou spolupráce mezi krajem a nadačním fondem. Do budoucna by to mělo na Rychnovsku a Vrchlabsku i dál pomáhat s pořízením nových technologií, s motivací žáků a s propojením škol s podniky v regionu.
Související
-
Chirurg je dnes virtuosem jako varhaník při koncertě. Při robotické operaci se používají ruce i nohy
Letí to rychle, protože už rok je ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové Aleš Herman, kardiolog, který po studiu medicíny v hradecké fakultní nemocnici začínal.
-
Ovoce v sadech na Náchodsku budou už za několik let sklízet roboti
Zemědělci po celé republice si dlouhodobě stěžují na nedostatek zaměstnanců. Ti chybí nejen během sklizní, ale i mimo sezónu, kdy je například potřeba stromy prořezávat.
-
V Technologickém klubu v Albrechticích na Orlicí si děti zkusí třeba laserovou řezačku i 3D tiskárnu
Vyzkoušet laserovou řezačku, vyrobit něco na 3D tiskárně, vypískovat si obrázek na skleničce anebo sestavit funkčního robota - takovou možnost mnoho děti nemá.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V pražské Libni narazil vlak do stojící soupravy, 15 lidí je lehce zraněných, všichni při vědomí
-
Primátor Opavy chce požádat o vyhlášení nouzového stavu. ‚Lidé nemají možnost k volbám jít,‘ tvrdí
-
Za útoky na tisíce členů Hizballáhu mohly výbušniny v pagerech. Ukryl je tam Mosad, tvrdí média
-
Zející mokvavé rány Krnova: povodně odkryly střeva města, sčítat volby tu budou možná potmě