Sochařsko-kamenická škola v Hořicích připravila pro zájemce kursy před talentovými zkouškami

29. leden 2025 07:45

Největší audioportál na českém internetu

"Šutrárna" v Hořicích plní sny umělecky nadaných dětí. V rodinné atmosféře se tu rodí sochaři i malíři | Foto: archiv Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích

Sochařsko-kamenická škola v Hořicích připravila pro zájemce kursy před talentovými zkouškami

Zájemci o studium na sochařsko-kamenické škole v Hořicích se i letos mohli zapojit do speciálních kurzů, které pomáhají s přípravou na talentové zkoušky. U malířských stojanů i v sochařském ateliéru bylo opět plno.

Čtěte také

„Bylo lepší si to na začátku rozvrhnout. A vy už nyní obtahujete, to znamená, že si to tam vyrýváte. Je dobré mít na začátku tenkou linku.“ Kristýna Täubelová, která na kamenické škole v Hořicích učí praktická cvičení z malby, trpělivě vysvětluje těm, kteří na kurs přišli, co jim jde a kde by ještě jejich rodící se kresba ještě stála za vylepšení.

Na stole je několik podobných zátiší, která mají účastníci kursu za úkol namalovat - a když se dívám pod ruce autorů, laickým pohledem se zdá, že se jim to docela daří.

Poznat talent ale v téhle fázi moc nejde, usmívá se Kristýna Täubelová. „Tady to je kresba podle modelu, takže to se dá i naučit. Na to vlastně nepotřebujete až tolik talent. Jde o to koukat. Takže to je řemeslo.

Čtěte také

Zkouším oponovat tím, že člověk naprosto bez talentu - jako třeba já - by to nedokázal, ani kdyby kreslil a maloval rok. Jenže tak to prý není. „Ale ano. Kdybyste to dělal dostatečně dlouho, tak byste určitě něco nakreslil. Je to podobné, jako když trénujete cokoliv jiného.

Je ale vidět, že se do kursu hlásí ti, kteří mají přede mnou v tomhle tréninku náskok. A náskok budou mít i u talentových zkoušek, účast v kursech je výhodou. „Ti uchazeči tady pak na ty přijímačky nebudou poprvé. Takže se už seznámí s námi i s tím prostředím. Tedy pak třeba nejsou tolik nervózní a může se jim při těch přijímačkách dělat lépe.

Plno je i v učebnách, kde mají účastníci z hlíny vytvořit model ruky, případně - pokud si troufají - tak i zadání složitější, říká vedoucí sochařského oboru a zástupce ředitele hořické školy Ladislav Jezbera. „Dostanou úkol, který trošku předbíhá ten vývoj. A to je ve velice krátkém čase se pokusit udělat základní modelaci lidské lebky.

Čtěte také

„Lidská lebka je už ze své podstaty velmi komplikovanou formou, nicméně je to jeden z podstatných momentů onoho studia. Předchází zvládnutí portrétu.

A tady už se talent pozná.

„Vždy se najde nějaký výraznější talent, kterého si člověk všimne. A pak jej sleduje a vnímá po celou dobu studia, říká Ladislav Jezbera s tím, že účast na přípravném kursu je před talentovou zkouškou dobrá, ale není podmínkou.

Pokud někdo kursy nestihl, přihlásit se ke studiu může i tak.

Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích působí v oboru od svého založení roku 1884 a je tedy zavedenou školou s velmi dobrou pověstí. Postupem času bylo vlastními silami dosaženo rozvoje školy co do kvality, velikosti i sociálního zázemí. Nepostrádá tak vlastnosti vzdělávací instituce zavedené, velmi solidní a vážené.

autoři: Tomáš Lörincz , baj

Související