Střed Týniště nad Orlicí čeká proměna. Stoleté stromy na Mírovém náměstí zřejmě půjdou k zemi

10. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Centrum Týniště nad Orlicí se promění. Přispěl k tomu silný vítr, který před měsícem ulomil silnou větev z jedné z lip na Mírovém náměstí

Centrum Týniště nad Orlicí se promění. Přispěl k tomu silný vítr, který před měsícem ulomil silnou větev z jedné z lip na Mírovém náměstí. Radnice následně nechala 4 lípy pokácet a podobný osud zřejmě čeká i zbývající stromy. Teď se připravuje projekt na částečnou úpravu náměstí.

Čtveřice staletých lip kolem kašny byla podle vedoucího odboru životního prostředí Josefa Urbánka ve špatném stavu: „Zdravotní stav těch stromů byl tak kritický, že hrozilo další odlamování."

Vedení města už zadalo projekt, jak by se měl prostor změnit. Z náměstí zmizí například nevzhledná betonová kašna, vysvětluje starosta Týniště Libor Koldinský z TOP 09: „Prvek vody, jakési kašny, tady zůstane, ale rozhodně nebude fungovat tímto způsobem. Dnes se tyto věci dělají moderněji. Kolem rozhodně zůstanou nějaké lavičky. Přibude výsadba, vrátí se sem zase zpátky lípy."

Čtěte také

První architektonické návrhy měly být hotové už za měsíc a proměnit by se mělo i okolí Mariánského sloupu. I tady se uvažuje o kácení okolních lip.

„Město je domluveno s odborníkem dendrologem, který udělá odborný posudek. Pak se rozhodnou další věci, jakou cestou se půjde. Jestli se odstraní bezprostředně, nebo zda se ještě nějaký čas ponechají," vysvětluje další postup Josef Urbánek.

Pařez

O kácení se uvažuje také kvůli chystané opravě mariánského sloupu, kolem kterého stromy stojí. Restaurování má začít už na jaře.

„Je naplánována celková rekonstrukce, při které by se měla část sloupu odvézt do dílny a tam opravit. Měly by se i nahradit chybějící okrasné prvky, které tam nejsou a byly zničeny vandaly," dodává vedoucí odboru správy majetku Zdeněk Hejna.

Památka z 18. století by měla být opravená do konce roku. Mezitím se připraví stavební úpravy centra náměstí a samotné práce by se měly udělat v příštím roce.

Spustit audio