Školáci se učili podnikat. Z výdělku podpoří děti v Africe i psí útulek v Nové Pace
Čtvrťáci a páťáci z Královéhradecka zakončili svoji výuku finanční gramotnosti, které se zúčastnili v rámci programu Abeceda peněz. Vyvrcholením celého projektu pro ně byl prodejní jarmark, na němž si na vlastní kůži vyzkoušeli, kolik znalostí si z nových kurzů odnesli i jaké to je vydělávat peníze a komunikovat se zákazníky.
Největší úspěch zaznamenali čtvťáci z Lázní Bělohrad, kteří vsadili na Bio sortiment.
„Děti samy přišly s tím, že chtějí prodávat bio produkty. Vyráběli jsme společně domácí nudle, kopřivový a jitrocelový sirup, z pampelišek jsme kromě sirupu udělali i med. A vše šlo slušně na odbyt," popisuje třídní učitelka Eva Nekovaříková, jejíž třída si na jarmarku vydělala úctyhodných 32 859 korun. Část výdělku darují zvířecímu útulku v Nové Pace, z části si uhradí výlet do science centra.
Abeceda peněz přibližuje dětem hravou cestou svět podnikání. Za vydělané peníze vyrazí na výlet
Děti z Náchoda si vyzkoušely, jaké to je podnikat. Půl roku se ve škole učily finanční gramotnosti, jak vybudovat vlastní firmu a připravit prodejní sortiment. Před Velikonocemi se s výsledky své práce představily na veřejném jarmarku v centru města. Za utržené peníze by školáci chtěli jet na výlet. Podařilo se jim to?
Po svém přistoupili k jarmarku i čtvrťáci z Rychnova nad Kněžnou.
„Od začátku jim bylo jasné, že chtějí pracovat s recyklovanými a přírodními materiály. Nejvíce se zákazníkům líbily náušnice z knoflíků, šitá srdíčka, pampeliškový med a bezová limonáda," přibližuje třídní učitelka Barbora Heřmanová s tím, že motivací pro děti byla vidina výletu do Lanového centra Deštné.
Díky tomu, že si vydělali bezmála 13 tisíc korun, budou navíc moci i přispět potřebným.
„Zatím se rozhodují mezi příspěvkem onkologickým pacientům nebo podpoře Skutečného dárku Člověka v tísni - třeba nákupu slepic či kozy pro Afriku," dodává učitelka.
Tento projekt podpoří pravděpodobně i jejich spolužáci z pátého ročníku, kteří jarmark absolvovali minulý týden. Výrobou šitých tašek a batikovaného textilu, ale i párků v rohlíku a dalšího občerstvení si třída vydělala přes 16 tisíc korun.
„Výtečné na Abecedě peněz bylo to plánování a přemýšlení, co budeme vyrábět, jaký materiál k tomu bude potřeba. Udělali jsme si takový malý průzkum trhu - děti si uvědomily, že musíme na jarmark připravit něco, po čem bude poptávka, jinak si nic nevydělají a nebudou moci ani splatit vstupní půjčku. Zajímavý zážitek měly třeba při návštěvě galanterii, musely si samy vybrat látky a dobře si spočítat, kolik jí budou potřebovat. Velmi pečlivě pak přistupovaly i ke střihu, aby látku vytěžily co nejvíce. Každý má talent na něco jiného a Abeceda peněz je skvělý projekt, v němž si každý najde to své, v čem vyniká. Někdo pak během jarmarku obíhá náměstí a láká kolemjdoucí, jiný prodává, další je nadšený a pečlivý pokladník," chválí si jejich učitelka Jana Říčařová.
Související
-
Děti se učí novinařinu a oživují vzpomínky broumovských pamětníků. Projekt Příběhy našich sousedů
V úterý 20. března 2018 se od 16 hodin v sále Dřevník broumovského kláštera uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
-
Sokol vznikl před 150 lety. Je o něj zájem v dnešní době? Chodí do něj mladí lidé a děti?
Sokol letos slaví už 150. narozeniny. Zároveň připravuje pravidelný slet, který se koná každých pět let. Reportérku Janu Házovou zajímalo, jestli je o Sokol zájem i dnes?
-
V ZUŠ učím děti sdílet hodnoty, radost i pláč. Chci jim ukázat společnou práci a zodpovědnost
Bc. Jaroslava Komárková, ředitelka ZUŠ Jičín, je nejen výbornou pedagožkou, ale i manažerkou. Významně oživuje kulturní a společenský život města Jičína.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
‚Koukáme na něj jako na blázna s mocí.‘ Protesty by mohly urychlit odvolání jihokorejského prezidenta
-
Senát schválil důchodovou reformu beze změn. Prezident slíbil už dopředu, že ji podepíše
-
Rusové hledají nezvěstné vojáky. Úřadům poskytlo DNA 48 000 pozůstalých