Abeceda peněz přibližuje dětem hravou cestou svět podnikání. Za vydělané peníze vyrazí na výlet
Děti z Náchoda si vyzkoušely, jaké to je podnikat. Půl roku se ve škole učily finanční gramotnosti, jak vybudovat vlastní firmu a připravit prodejní sortiment. Před Velikonocemi se s výsledky své práce představily na veřejném jarmarku v centru města. Za utržené peníze by školáci chtěli jet na výlet. Podařilo se jim to?
Nadšení, s jakým se děti ze ZŠ Komenského Náchod pustily do učení i do práce, by mohlo být příkladem i pro všechny zkušené podnikatele-dospěláky.
Velikonočním jarmarkem na náchodské pobočce České spořitelny vyvrcholila výuka finanční gramotnosti, jíž se školáci zúčastnili díky projektu Abeceda peněz. Ten je nově akreditován MŠMT a děti v něm získávají základy zdravého hospodaření i první zkušenosti s obchodováním.
Jak ukázal průzkum České spořitelny, který vzniku projektu předcházel, čtyřicet procent východočeských dětí už má zkušenost s půjčkou. Šestina se dokonce zadlužuje opakovaně. Zároveň se ukázalo, že šest z deseti dětí v regionu zná pouze platbu hotovostí. Výběr z bankomatu nebo platbu kartou v obchodě si vyzkoušelo jen každé sedmé.
V Abecedě peněz je nyní 45 škol, 63 tříd a 1500 mladých podnikatelů z celé ČR.
Co je ABECEDA PENĚZ?
Vzdělávací program pro školy, který děti učí rozumět světu financí, hospodaření s penězi interaktivní a hravou cestou formou vlastního podnikání. Rozvíjí kreativní myšlení a týmového ducha.
Kde a jak vznikají peníze, proč nestačí jen pro ně zajít k bankomatu a jaká je jejich hodnota? Jak se peníze utrácejí, jak se půjčují a jak vydělávají?
Děti se interaktivní a hravou cestou učí zažít svět podnikání. Zapojením do programu získají jedinečnou příležitost naučit se přemýšlet o správě vlastních financí, podnikání a společné práci.
Projekt podporuje všechny klíčové dovednosti dětí podle rámcového vzdělávacího programu a rozvíjí je. Například: řešení problémů, komunikace, týmovost, kreativita.
V rámci výuky finanční gramotnosti děti také při speciální exkurzi nahlédnou do tajů banky „z druhé strany" a dostanou užitečné tipy a rady do startu jejich podnikání. Zapojená třída obdrží od České spořitelny počáteční kapitál ve výši 3 000 Kč na realizaci svého podnikatelského nápadu.
Děti v ABECEDĚ PENĚZ vymyslí svůj vlastní podnikatelský plán, zrealizují ho a tím vydělají peníze. Mohou podnikat prakticky v čemkoliv - pečou koláče a chystají kavárnu, vyrábí domácí limonády nebo úžasné keramické předměty a nebo pořádají divadelní představení.
Projekt končí jarmarkem na pobočce České spořitelny. Na něm žáci své výrobky prodávají. Čím více návštěvníků přijde, tím budou úspěšnější. Musí tedy také vymyslet a udělat svým výrobkům účinnou reklamu. Se zvaním hostů pomáhá i škola a často i zastupitelé města a nebo místní noviny.
Při svém prvním podnikání se žáci naučí celou řadu dovedností, ať už se jejich podnikatelský plán podaří naplnit do puntíku nebo třeba s menšími zaškobrtnutími. Taková hra s parametry opravdového podnikání může v dětech probudit dřímajícího podnikatelského ducha a inspirovat je do budoucna.
Výdělek z Jarmarku může třída využít dle svých přání a snů. Určitě si to za odvedenou práci zaslouží.
Související
-
Po 25 letech se do Náchoda vrací lázeňství. Stavba Malých lázní v Bělovsi začala
Představitelé města a zástupci stavební firmy poklepali na základní kámen Malých lázní v Bělovsi. Lidé v nich najdou minerální vodu ze dvou nových vrtů, ale i odpočinek.
-
Osudové osmičky 20. století v dějinách Náchoda připomíná místní regionální muzeum
Expozice umístěná v přízemí muzea připomíná různé události, k nimž na Náchodsku v osmičkových letech došlo, některé velmi originálním způsobem.
-
V Náchodě se možná bude brzy připíjet vodou z nových léčivých minerálních vrtů Běla a Jan
Vloni objevené a pojmenované vrty minerální vody Běla a Jan v Náchodě jsou oficiálně prohlášeny za nezávadné a léčivé.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka