Osudové osmičky 20. století v dějinách Náchoda připomíná místní regionální muzeum
Expozice umístěná v přízemí muzea, ve zrekonstruované budově stálé expozice na Masarykově náměstí, připomíná různé události, k nimž na Náchodsku v osmičkových letech došlo, některé velmi originálním způsobem. Třeba srpen 1968 - což redaktorku Romanu Pacákovou zaujalo hned, jak těžkými dřevěnými dveřmi vstoupila dovnitř. Výstavou ji provedl odborný pracovník náchodského muzea Richard Švanda.
Na výstavě Osudové osmičky 20. století v dějinách Náchoda v tamním muzeu na Masarykově náměstí uvidíte mnohem více dobových předmětů, vystavených zcela poprvé, než o kterých byla v reportáži řeč.
A její součástí je také ojedinělá expozice mnoha stovek figurek vojáčků čsl. armády první republiky v miniatuře „Měli jsme se bránit - 1938" modeláře a sběratele Lubora Šušlíka.
A když do náchodského muzea, tak tento týden!
Regionální muzeum v Náchodě připravilo pro návštěvníky akci s názvem Týden v muzeu zdarma, která probíhá od úterý 13. do neděle 18. března 2018.
Proč?
Vysvětluje nový ředitel muzea Sixtus Bolom-Kotari: „Vstupné, byť nízké, může být pro řadu lidí psychologickou překážkou. Zkusíme ji na týden odstranit a vytvořit z muzea místo setkávání. Máte-li v Náchodě schůzku, využijte čas čekání k seznámení s příběhy města."
Na návštěvníky budou kromě otevřených dveří čekat tři otázky, jejichž zodpovězením budou moci spoluvytvářet další podobu expozic.
Volně přístupná bude stálá expozice, výstava Osudové osmičky 20. století a výstava Móda za časů protektorátu ve výstavní síni muzea.
V pátek 16. března od 15 do 17 hodin jsou návštěvníci zváni na komentované prohlídky, které budou rovněž zdarma. Stálou expozicí a výstavou Osudové osmičky v budově Regionálního muzea v Náchodě na Masarykově náměstí čp. 18 zájemce provede odborný pracovník muzea Richard Švanda.
Zrekonstruovaný měšťanský dům čp. 18 na Masarykově náměstí v Náchodě pochází patrně z konce 17. století. Muzeum se do těchto prostor přestěhovalo z nevyhovujících podmínek na zámku v roce 2000. Expozice Regionálního muzea v Náchodě zachycuje dějiny Náchoda a jeho okolí od pravěku až po současnost (rok 2000). Regionální historie, reprezentovaná nejen dobovými věcmi, ale i sedmi dioramaty s dvaceti šesti figurínami, se zde prolíná s dějinami celého českého národa.
Poznáte třeba každodenní rituály pravěké ženy, dobrodružství zakládaní nových hradů, budete svědky rozvoje renesančního Náchoda za pánů ze Smiřic, života lidí v 17. a 18. století během válek a častých požárů, uvidíte, jaké střevíčky nosila Kateřina Vilemína Zaháňská, seznámíte se s kněžnou Idou, jejíž jméno proslavilo kyselku z nedalekých Lázní Běloves.
Určitě vás zaujme velký model představující město na počátku 19. století i sál věnovaný nejnovějším dějinám.
V současné době Regionální muzeum v Náchodě spravuje pobočky nacházející se celkem ve čtyřech obcích:
Náchod (Administrativní budova a depozitáře, Stálá expozice, Výstavní síň)
Dobrošov (Pevnost Dobrošov 1938, Pěchotní srub Jeřáb)
Hronov (Muzeum Aloise Jiráska, Jiráskův rodný domek)
Police nad Metují (Muzeum města Police nad Metují - klášter, Stará roubená škola 1785)
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Superdávka je tu. O podporu v bydlení, na živobytí a dětské přídavky budou lidé žádat naráz, rozhodl senát
-
O tendru na Dukovany může ještě rozhodovat soud. Společnost EDF zvažuje žalobu
-
Dnešní konzervativní levice převzala řadu témat pravice z 90. let. I proto jsem levičák, říká Bobošíková