Shrabané listí, či hromada dřeva je dobrým zimním ježčím útulkem. O ty nejmenší se postará KRNAP
Letní čas končí a ve vrchlabské záchranné stanici pro volně žijící zvířata opět začali pečovat o nejmenší ježky, kteří by nemuseli přežít zimu. Stanice Správy Krkonošského národního parku už je dobře známá.
Čtěte také
Cestou k vrchlabské záchranné stanici Správy Krkonošského národního parku potkala reportérka Eliška Pilařová zachránkyni s krabicí.
„Ježek kaskadér, taková kulička v krabici. Kdepak jste ho našli?"
„Ve skruži, kam dáváme kompost. Tam by asi přes zimu nevydržel, je ještě opravdu moc maličký. Já jsem z Vrchlabí a chodím tudy na procházky, takže vím, že tady je stanice, kde se o ně dobře postarají."
Takzvaný babybox pro malé ježky. Je tam seno, kam se krásně zahrabou. Mají tu i vodu. Dlouho netrvalo a Ondřejka Bachtíková ze záchranné stanice si ježka převzala do péče.
„Zvážilo jsme ho a odblešili. Vypadá to, že žere, takže bude v pořádku. Může být ještě pěkné počasí, takže pokud by měl nad 300 gramů, tak bychom ho klidně mohli dát ještě zpátky do přírody."
Je konec října, kolik strávníků už je tu ve stanici na zimu ubytovaných?
„Zatím deset. Ale spousta lidí už volala, že vědí o ježcích na svých zahradách a ptala se, co mají pro ně udělat, aby tam přežili. Dokrmují je a také jim trošku připravili pelíšky. Hromady onoho hezkého přírodního nepořádku. Aby si tam ježci mohli vybudovat prostor na přezimování."
Čtěte také
„Snažíme se lidem vysvětlit, že kočičí granule a kočičí kuřecí konzervy jsou pro ježka nejméně zatěžující, aby dosáhl váhového přírůstku pro přežití zimy."
Je tu zatím připraveno osm boxů, ale pokud se ježků sejde hodně, bude jim k dispozici celá jedna místnost vystlaná senem.
„Teď, když je ještě tráva, tak se dávají drny a hlína. Aby měl ježek pocit, že je opravdu v přírodním prostředí. Snažíme se ho co nejvíce napodobit, spadané listí se hrabe, větvičky. A pokud ježci dorostou, tak se všechny ještě snažíme vrátit do přírody, abychom co nejméně zasahovali do přírodního procesu," dodává Ondřejka Bachtíková.
Záchranná stanice pro handicapované živočichy
je zařízena tak, aby v ní mohla být poskytnuta maximální péče prakticky každému zástupci naší fauny. Pracovníci přijímají všechna poraněná divoká zvířata včetně ježků. Kontaktním místem je i vrátnice Správy KRNAP, Dobrovského 3, Vrchlabí.
Ježčí babybox je zvenčí u záchranné stanice Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí připraven.
Související
-
Podzim teprve začal a záchranné stanice se plní malými ježky....
Některé záchranné stanice už se plní ježky. Důvodem je chladné počasí a hlavně nízké raní teploty. Ty jsou pro malé ježky nebezpečné. Pracovníci stanice zatím hmyzo...
-
Africký ježek není stejné zvířátko, jaké známe z naší přírody. Jmenuje se ježek bělobřichý
V Safari Parku Dvůr Králové se vypravíme do Darwinovy stanice a představíme vám afrického ježka. Není to zvířátko, jaké známe z naší přírody. Jmenuje se ježek bělobřichý.
-
Do krkonošských škol zamířil rekordní počet Bodlinek. Na jaře se ježci vrátí do přírody
Letos již po třinácté mají děti na některých krkonošských školách možnost pečovat přes zimu o ježka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny