Africký ježek není stejné zvířátko, jaké známe z naší přírody. Jmenuje se ježek bělobřichý

3. říjen 2018
Ježek bělobřichý v Safari Parku Dvůr Králové

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vypravíme do Darwinovy stanice a představíme vám afrického ježka. Není to stejné zvířátko, jaké známe z naší přírody. Správně se jmenuje ježek  bělobřichý, má větší oči a uši, žije nočním životem, dá se dobře ochočit a je zajímavým domácím mazlíčkem. Pochází z území od Senegalu až po Sudán a Zambii.

Tolik na úvod a teď si už představte, jak průvodkyně Ilona Kratochvílová otevírá jedno z terárií a redaktorce Daně Voňkové nabízí pohled na dva bodlinami opatřené krasavce.

Podzim teprve začal a záchranné stanice se plní malými ježky. Lidé jich přináší i několik najednou

Ježek se musí na zimu vykrmit

Některé záchranné stanice už se plní ježky. Důvodem je chladné počasí a hlavně nízké raní teploty. Ty jsou pro malé ježky nebezpečné. Pracovníci stanice zatím hmyzožravce přijímají a pečují o ně, ale zároveň se snaží lidem ukázat a vysvětlit, že i oni sami se o ježka mohou postarat.

Africký trpasličí ježek bělobřichý váží mezi 300 - 700 gramy. Sameček měří 18 - 23 cm, samička zhruba 25 cm.

Tento druh ježka se těší velké oblibě pro svou poměrně mírnou povahu a celkem snadný chov. Není kousavý, snadno zkrotne, uvykne si na braní do ruky a nebrání se ježením bodlin. Je to samotář. Existuje v 92 různých variantách a patří mezi hmyzožravce.

Občas tzv. hází slinu na záda a dělá při tom zvláštní pozice. Pravděpodobně má slinění něco společného s "parfémováním" a seznamováním se s novými pachy a chutěmi.

Ježek bělobřichý v Safari Parku Dvůr Králové

Ježka je možné krmit různými druhy hmyzu, kočičími granulemi a kapsičkami , některými druhy ovoce a zeleniny, vařeným masem nebo vejci. Vše bez soli a koření! Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky - tyto potraviny jsou pro ježky toxické.

Domácí chovatelé by neměli zapomínat na to, že ježci jsou náchylní na teplo a že je potřeba udržovat v teráriu teplotu nad 18 stup.Celsia. Ubikace by měla ježkům poskytnout také vhodný úkryt a stálý přístup k čerstvé vodě.

Spustit audio

Související