Senioři, myslete víc na sebe! Nebojte se vyzkoušet něco nového. Důležitá je hlavně pestrá strava
Starší lidé často říkají, že už ani tolik jíst nepotřebují, že už jim moc nechutná a že už mají zmenšený žaludek. Proč? Vyšší věk s sebou nese větší pocit sytosti. Také tam není tolik pohybu a ostatních aktivit. Přesto je důležité držet si pravidelný režim a jíst zdravě.
Nutriční terapeutka Kristina Chaloupková z Domova U Byřičky v naší radioporadně na téma: zdravá strava seniorů.
Co to znamená zdravě jíst?
Nejvíce se tomuto pojmu blíží středomořský typ stravy. Ryby, ryby a zase ryby! Naučte se zařadit do jídelníčku ryby v různé úpravě (raději než třeba klasickou českou omáčku). Ideálně dvakrát až třikrát týdně. A k tomu ovoce a zelenina.
A když to nejde?
Čtěte také
Někteří senioři nemůžou jíst všechny druhy ovoce a zeleniny kvůli potížím s chrupem. A nebo nechtějí - kvůli zažívacím potížím. Někdy už hůře funguje slinivka, což může způsobovat průjem po konzumaci zeleniny. V lékárně se ale dá koupit trávicí enzym, který může tyto problémy zmírnit. U zeleniny a luštěnin je také důležitá správná úprava.
Využijte toho, že v důchodu už je víc času. Jídlo si vychutnávejte, udělejte si z něj obřad podobně jako třeba Francouzi nebo Italové.
Jezte a choďte na návštěvy ráno a dopoledne
Nejvíce živin byste do sebe měli dostat ráno a dopoledne a směr k večeru už by jídla měla být odlehčená. Tři hodiny před spaním už nejíst. Tím se zamezuje i vzniku obezity. Využijte toho, že máte v důchodu víc času, a choďte na návštěvy ráno a dopoledne! S přáteli si můžete na něčem dobrém pochutnat a bude vám lépe, než kdybyste to samé snědli až pozdě odpoledne nebo večer.
Naopak sníst navečer jablko i s jadřincem je výborné na cholesterol a jako prevence proti zácpě. Když už přijde návštěva večer, vhodné občerstvení je sýr, k tomu ořechy (nesolené, přírodní) a jablko.
Sklenička piva nebo červeného vína je povolena
Červené víno obsahuje antioxidanty. Jenom pozor u některých léků, jako jsou například léky na ředění krve. Pokud je berete, připijte si na Vánoce opravdu jen symbolicky - sklenička vína stačí.
Střídejte kouhoutek a minerálku
Pokud budete pít jen vodu z kohoutku, může se objevit nedostatek minerálů, a zvláště sodík je velmi důležitý. Střídejte proto čistou vodu s minerální. A kolik toho vypít? Minimálně litr a půl denně.
Neberete zbytečně příliš mnoho léků? Poraďte se s lékařem
S přibývajícím věkem většinou přibývá i léků. Jsou i lidé, kteří berou 10 až 15 léků denně, což je už hodně. Nebojte se požádat svého lékaře o redukci nebo optimalizaci. Může to udělat praktický lékař nebo geriatr nebo všeobecný internista.
U seniorů pozor na podvýživu
Kvalitní a vydatná strava je důležitá pro celkový zdravotní stav. Také v období před a po operačním zákroku, protože na celkovém stavu závisí průběh rekonvalescence.
Které vitamíny je důležité i ve vyšším věku doplňovat a jestli se vyplatí kupovat různé doplňky stravy - na klouby, oči, atd. (oblíbené jako vánoční dárky) - to si můžete poslechnout ve zvukovém záznamu radioporadny s Kristinou Chaloupkovou:
Související
-
Tropická vedra mění jídelníčky ve školkách i domovech seniorů. Zvýšil se taky pitný režim
Vysoké teploty ovlivňují chod mateřských škol, jeslí i domovů pro seniory. Přechází se na lehčí stravu, zvýšil se pitný režim a omezil pohyb na přímém slunci.
-
Jsem starý, už nepotřebuji tolik jíst, slyšíme často od seniorů. To je ale naprosto mylný názor
doc. MUDr. Pavel Těšínský a MUDr. František Vojík jsou hosty naší radioporadny. Téma: malnutrice aneb podvýživa. Specifika výživy seniorů.
-
Jak krmit mozek, aby nám dobře sloužil? O tom rozhodují střeva. Jezme neupravované potraviny
PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.