Sehnat nájem v obecním bytě v Krkonoších nebo v Orlických horách je složité, existují pořadníky
Kdo by se v Královéhradeckém kraji chtěl přestěhovat za čerstvým vzduchem na hory a sehnat bydlení v obecním bytě, toho čeká zápis do pořadníku. Města a obce volné byty nemají a žádnou větší výstavbu neplánují. Komu by ale nevadilo žít třeba na okraji Krkonoš, tak šanci má.
Čtěte také
Naši reportéři zjišťovali k bydlení na horách podrobnější informace a souhrn toho nejdůležitějšího připravila redaktorka Adéla Kavříková.
Pro centrální část Krkonoš, tedy pro největší střediska Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou skutečně platí, že volné obecní byty nejsou. Špindlerův Mlýn obhospodařuje 81 svých bytů a zájem o ně dlouhodobě převyšuje nabídku. Nájemné v těchto bytech je 65 korun za metr čtvereční a podle schválené vyhlášky se cena upravuje jednou za dva roky.
V Peci pod Sněžkou, kde žije 730 stálých obyvatel, má obec k dispozici pouze 4 sociální byty, z nichž jeden v současné době pronajímá. Zároveň odkoupila budovu od České pošty, ve které bude opravovat dva stávající byty. Víc toho v Peci pod Sněžkou výhledově nebude.
Takže v Krkonoších je v obecních bytech plno?
Pokud by se někdo spokojil s východním okrajem Krkonoš, může se usadit třeba v Žacléři. Tady město vlastní zhruba 400 nájemních bytů, mezi kterými je zájem především o ty 3+1 a větší. Kdo si ale požádá o menší byt, tak obvykle uspěje a může se nastěhovat hned.
Čtěte také
Žacléř není samozřejmě tak populární jako zmíněná Pec pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn, ale kdo Krkonoše zná, tak ví, že to je nástupní místo k výletům na Rýchory, Albeřice a třeba až na Pomezní boudy.
Je to lepší v Orlických horách?
Bohužel není. Olešnice i Rokytnice v Orlických mají pro zájemce o bydlení v obecních bytech založené pořadníky. V Olešnici ten, kdo nájem získal, platí 35 korun za metr čtvereční, v Rokytnici, které pronajímá 157 bytů, se platí podle kvality od 37 do 55 korun.
A chystají se horské obce stavět své další byty?
Olešnice ani Rokytnice nemají pro novou výstavbu vhodné pozemky a soustředí se tak na rekonstrukci starších bytů, případně vybudování malých bytů v podkroví stávajících domů. O vlastní výstavbě neuvažují ani Říčky v Orlických horách, které v současné době nemají žádný obecní byt - tady nechávají vše na případných soukromých developerech.
Související
-
Kontaktní místo pro bydlení najdete na magistrátu v Hradci Králové. Pomáhá řešit bytovou nouzi
Nové kontaktní místo pro bydlení navštívilo na magistrátu v Hradci Králové za čtyři týdny provozu 35 lidí.
-
Pronájem bytu, výpis z katastru nemovitostí, dědické řízení. Výhody i nevýhody družstevního bydlení
Hostem naší radioporadny je právník Daniel Buzu. Bavíme se o dědictví, bavíme se o družstevních bytech.
-
Družstevní bydlení není rozhodně minulostí. V Dobrušce tak postavili hned 4 domy s více než 50 byty
Mnohá města v Česku řeší nedostatek bytů i dostupnost bydlení pro mladé rodiny. Taková situace je třeba v Dobrušce na Rychnovsku, kde se ale rozhodli jít jinou cestou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Radu pro boj s korupcí převzal po Pirátech Blažek. Hned zrušil povinnost svolat ji dvakrát do roka
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost
-
O svobodu a demokracii je třeba se stále starat. Věci se mohou zvrtnout, říká kulturní organizátorka