Safari Park Dvůr Králové se modernizuje. Chystá pro vás novinky za bezmála 65 milionů korun

28. březen 2019 10:16
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy  Lev berberský v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové se chystá na hlavní letní sezónu. V areálu se momentálně přestavují pavilony Vodní a Ptačí svět, před otevřením je také nový žirafinec. Celkem jde o investice za téměř 65 milionů korun. 

S Andreou Jiroušovou, tiskovou mluvčí Safari Parku Dvůr Králové, stojíme u pavilonu Vodní svět. Ten není přístupný tak, jak jsou návštěvníci běžně zvyklí, prochází rozsáhlou modernizací za 15 milionů korun.

Kde najdete jednu z nejúspěšnějších ptačích "porodnic" v Evropě? Ve Dvoře Králové nad Labem!

ZOO Dvůr Králové nad Labem provozuje jednu z největších a nejúspěšnějších ptačích "porodnic" v Evropě. Jsou nejlepší chovatelé pelikánů v Evropě

ZOO Dvůr Králové nad Labem provozuje jednu z největších a nejúspěšnějších ptačích "porodnic" v Evropě. Do jara přijdou na svět v tamější odchovně pavilonu Ptačí svět desítky malých pelikánů. Jen část z nich si ZOO ponechá, ostatní poputují do dalších zoolgických zahrad. Křik neopeřených mláďat neodradil od návštěvy reportérku Danu Voňkovou, takže vám můžeme zprostředkovat další zajímavosti ze života těchto ptáků. Průvodcem jí byl zoolog Michal Podhrazský.

"Vodní svět je rozdělen na dva pavilony s tím, že první část je klasicky přístupná. A v druhé části probíhá modernizace tropické řeky, což je systém velkých akvárií. Ten bude přestavěn, bude tam jiná skladba zvířat. Zatím jsme ve fázi, kdy se vybírá zhotovitel. Pavilon by měl být kompletně přístupný opět od příštího roku," vysvětluje Andrea Jiroušová. 

Dělníci momentálně pracují v pavilonu Ptačí svět. Také tam dochází k poměrně zásadním změnám.
"Změnou tam prochází celý pavilon. S tím, že v první části bude nová expozice, která představí oblast Madagaskaru s jeho unikátní faunou i flórou. A v druhé části zůstane jako dosud velký tropický les s vodopádem. Ale i tam dochází také k menším změnám a úpravám. Část, která se nazývá Kongo, tedy onen tropický les, bude otevřen do Velikonoc, a druhá část potom na hlavní turistickou sezónu od letních prázdnin."

Žirafy na safari

Se spožděním Safari Park Dvůr Králové otevře letos také žirafinec. Jde o investici za 17 milionů korun. 
"Krytý pavilon pro žirafy sice otevřeme už na hlavní sezónu, ale to největší využití návštěvníci pochopí až v zimě. Kdy budou moci pozorovat žirafy v období, kdy to zatím nebylo možné. Stavba se zdržela, protože jsme měli nějaké menší komplikace se stavební firmou a se stavebními pracemi. Protáhlo se to, ale nakonec jsme letos konečně schopni pavilon otevřít."

Víte, že existuje maturitní obor Stavby a zařízení v ZOO? Roman Hynek staví domy pro zvířata

Roman Hynek staví domy pro zvířata

Až uslyšíte rozhovor, který v Safari Parku Dvůr Králové připravila s Romanem Hynkem redaktorka Dana Voňková, tak uvěříte. Roman je autorem expozic pro damany a hrabáče, podílel se také na vzniku objektů městečka Tiébélé, kde jsou k vidění netopýři.

Poslední novinkou, kterou návštěvníci zaregistrují, je most Safari.
"Pro nás je to současně největší investice za poslední roky. Jedná se o kompletní rekonstrukci stávajícího mostu v africkém Safari za 27 milionů korun. Ten vede přes velkou nádrž s pelikány. Jeho stav už vyžadoval opravdu kompletní výměnu. A podoba nového mostu úplně jiná," doplňuje Andrea Jiroušová.

Kompletní obnova mostu v Safari Parku Dvůr Králové bude hotová do 19. dubna, kdy se právě safari letos poprvé otevře návštěvníkům.

Spustit audio

Související