Rozkoš zdarma. Do areálu populárního autokempu se nebude během léta platit za vstup
Vstup do areálu autokempu Rozkoš bude během letních prázdnin poprvé v historii zadarmo. Pro ubytované hosty se nic nemění, denní návštěvníci se ale do areálu dostanou zdarma. Poplatek zrušilo město Česká Skalice, reagovalo prý na četné žádosti lidí. Samotné vedení autokempu s rozhodnutím radnice nesouhlasí.
Rozkoš bude o prázdninách nepřetržitě hlídaná. Vodním záchranářům začala hlavní část sezóny
O vodní nádrži Rozkoš u České Skalice se říká, že je to Východočeské moře. Protože je rozlohou asi tisíc hektarů největší vodní plochou v regionu. Není tedy divu, že je vyhledávaným místem pro rekreaci. Ale koupat se tam lidé chodí nejen z pláže u auto-kempu, která je k tomu určená. V létě se proto o dozor a první pomoc starají vodní záchranáři.
„Město Česká Skalice se takto rozhodlo. Já jsem je na možná rizika upozornil a oni přesto, jako jediný vlastník, trvají na tomto usnesení," říká jednatel společnosti Autocamping Rozkoš Jan Šnajdr.
Loni získal kemp ze vstupného zhruba 200 tisíc korun, o ty teď přijde.
„Z tohoto příjmu se samozřejmě hradí provoz sociálních zařízení nebo dětského brouzdaliště. Tam náklady samy o sobě stojí přes 200 tisíc korun na rok. To jsou provozní náklady jen na pitné vodě."
Podle jednatele Šnajdra nedává smysl, aby nutný provoz kempu financovali jen ubytovaní návštěvníci, ale denní hosté ne. Obává se navíc toho, že po zrušení vstupného budou do areálu ve větším přicházet problémoví lidé.
„Vstupné totiž neslouží jen jako příjem od náhodných návštěvníků. Ale samozřejmě do určité míry také areál ochraňuje a blokuje před nežádoucími návštěvníky."
Podle starostky České Skalice Zuzany Jungwirthové ze sdružení Pro město radnice vstupné zrušila kvůli žádostem lidí. Ty jsou prý zčásti oprávněné.
„Situace v autokempu je taková, že nyní nemáme vstupné v podstatě za co vybírat. Voda ke koupání vhodná není, biotopová jezírka dostavěná nejsou. A tak tam vlastně není co nabídnout."
Rozkoš má ocelový maják. Z pracovní plošiny je nádherný pohled na vodní nádrž a Orlické hory
Na břehu přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku vyrostl nový maják. Čtrnáct metrů vysokou věž postavili prakticky ze šrotu nadšenci z královehradeckého jachtklubu. Na vrcholu má LED světlo, viditelné ze vzdálenosti několika kilometrů.
Autokemp je přitom stále velmi oblíbené místo, každoročně ho navštíví desítky tisíc lidí. Vykoupat se v Rozkoši samozřejmě mohou, ale jen na vlastní nebezpečí, v téhle části přehradní nádrže se totiž opakovaně objevují problémy se zvýšeným výskytem sinic. Právě to měly vyřešit nové biotopy, jejich dokončení je ale stále v nedohlednu.
Ztráta na vstupném by podle starostky Zuzany Jungwirthové neměla mít na hospodaření kempu vliv.
„My jsme ochotni, jako majitelé, tuto ztrátu kompenzovat."
A problém by prý neměla být ani bezpečnost. Na tu bude i nadále dohlížet najatá ostraha, častěji by do areálu měli zajíždět strážníci městské policie.
Související
-
Dobudování koupacích biotopových jezírek u přehradní nádrže Rozkoš je stále v nedohlednu
Město Česká Skalice stále řeší problém s biotopovým koupalištěm. To měla za zhruba 22 milionů vzniknout u přehradní nádrže Rozkoš. Stavební firma ale práci nedokončila.
-
Díky pomoci lidí získali po krádeži vodní záchranáři na přehradě Rozkoš u Náchoda nové motory
Plně vybavení jsou opět vodní záchranáři na přehradě Rozkoš u Náchoda. Koncem července jim sice zatím neznámý zloděj ukradl dva motory ke člunům a nádrž plnou paliva.
-
Královéhradecký kraj bude vodní nádrž Rozkoš postupně zbavovat fosforu
Zvýšená koncentrace fosforu ve vodní nádrži Rozkoš by se měla postupně snižovat. Kraj chce odvádět vodu z levého břehu potrubím až k čističce odpadních vod.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vysušit dům může trvat měsíce. Hliněné omítky jsou zranitelné, proces ovlivňuje i zateplení, říká expert
-
Koneckonců nikdo nezemřel, řekl starosta města Mazan o případu Pélicotové. Za svá slova se omluvil
-
‚Pod kotlem naloženo.‘ Táta byl jako ve filmu Vlny vždy připravený se naštvat, vzpomíná Dobrovský
-
Kam s povodňovým pískem? Na airsoftové hřiště, v zimě na chodníky nebo zpátky do pískovny