Revna není totéž co revmatoidní artritida. Nejrůznějších revmatických chorob evidujeme na 200 typů
Radioporadna na téma revmatoidní artritida. Naším hostem je prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu a předseda České revmatologické společnosti.
Kolik osob se v České republice aktuálně potýká s revmatoidní artritidou? A když srovnáme toto čísla s jinými nemocemi, je z vašeho pohledu vysoké? Je to velké procento pacientů?
Zánětlivá imunitní onemocnění nejsou příliš častá, na rozdíl třeba od osteoartrózy, která postihuje až 15 procent populace. Imunitně podmíněné choroby jsou spíše vzácnější a revmatoidní artritida obecně postihuje kolem 1 procenta lidí, možná i trochu méně. Nicméně podle posledních dat tímto onemocněním u nás v České republice trpí zhruba 150 000 lidí, což je kolem 1,5 procenta populace.
Jaká je podstata tohoto onemocnění?
Je to onemocnění, které má určitou genetickou dispozici proto, aby vzniklo. To je zhruba 50 procent. A pak je třeba, aby se podílely některé faktory vnějšího prostředí. Těch faktorů ale není prozkoumáno mnoho. Ovšem víme, že to je určitě kouření, které to riziko může významně zvyšovat.
Průběh onemocnění je různý. U někoho propukne velmi náhle a má rychlý průběh. To je zhruba desetina pacientů. Jindy je průběh pozvolný.
prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., předseda České revmatologické společnosti
V některých případech to může být nadváha či nevhodná strava. Zvažuje se také, že to mohou být některé bakterie žijící v dutině ústní nebo ve zažívacím traktu. Tedy těch faktorů je opravdu více.
Čtěte také
Je správný název revma?
Není. Stále se hovoří o revmatických chorobách a revma je termín, který není úplně správný. Protože revmatických chorob je kolem 200 typů. A je třeba každou chorobu zvlášť pojmenovat.
Budeme tedy používat termín revmatoidní artritida. Které oblasti v našem těle nejvíce postihuje?
Je to onemocnění postihující zejména malé klouby, nejčastěji na rukou a nohou. Může postihovat větší klouby na zápěstí, lokty, ramena, kolena, kyčle atd. Ale jde o onemocnění, které nepostihuje pouze klouby, může být spjato s některými nemocemi postihujícími vnitřní orgány, nejčastěji jsou to plíce. A může to být i suchý zánět oka. Tyto komplikace ale nejsou až tak časté.
Někdy se na revmatoidní artritidu přijde až později. Co je tím důvodem, že někdy trvá déle stanovit správnou diagnózu?
Průběh tohoto onemocnění je různý. U někoho propukne velmi náhle a má rychlý průběh. To je zhruba desetina pacientů. V tomto případě najednou oteče řada kloubů během krátké doby, během několika dnů či týdnů. Tady se většinou diagnóza učiní, protože pacient přichází ke svému praktickému lékaři, který ho pak odesílá k revmatologovi. A tam diagnóza může být velmi rychlá.
Mezi základní projevy patří bolestivé otoky kloubů. Nejvíce oteklé a nejsilnější bolesti bývají po ránu, klouby jsou hodně zatuhlé.
prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., předseda České revmatologické společnosti
V některých případech ale může být průběh nemoci pozvolný. To často v tzv. preklinické fázi znamená, že pacient ještě nemá nateklé klouby a nevidí je oteklé ani lékař. Jsou to jen různé bolesti kloubů, šlach a úponů, takže to onemocnění o sobě může dávat vědět již řadu měsíců, někdy i let, předem.
Čtěte také
Ale ve většině případů to onemocnění propukne tak, že se objeví nějaký postižený kloub a přidávají se postupně další. Diagnóza by se měla učinit během krátké doby několika týdnů až měsíců, nemělo by to být více jak tři měsíce od prvních potíží. Pokud je podezření na autoimunitní onemocnění, tak by měl být pacient vyšetřen co dříve.
Pojďme připomenout základní projevy tohoto onemocnění.
Mezi základní projevy patří bolestivé otoky kloubů. Nejvíce oteklé a nejsilnější bolesti bývají po ránu, klouby jsou zatuhlé, někdy to trvá i několik hodin, než se rozhýbou, než je člověk schopen vůbec prsty sevřít v pěst. Někdy to bývá také spjaté s celkovou únavou, s nechutenstvím, málokdy s hubnutím.
Celou radioporadnu s prof. MUDr. Ladislavem Šenoltem, Ph.D., předsedou České revmatologické společnosti, týkající se revmatoidní artritidy, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Radioporadna: Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. - Den revmatu -...
Radioporadna - Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. vedoucí subkatedry revmatologie - Den revmatu - Revmaden - revmatologická poradna - Zajímavá osobnost je Hostem Radiopor...
-
Radioporadna: Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. - Artróza -...
Radioporadna - Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. vedoucí subkatedry revmatologie - Artróza - nebojte se zeptat - revmatologická poradna - Zajímavá osobnost je Hostem Rad...
-
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. V zimě se bolest stává nesnesitelnou
Výkyvy atmosférického tlaku, které předcházejí teplotním změnám, mají na pacienty s revmatoidní artritidou opravdu vliv. Změnu jim „hlásí" bolavá kolena, ramena, kyčle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.