Repliku baobabu v Safari Parku Dvůr Králové obývá malá noční poloopice maki trpasličí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Repliku dutiny baobabu v Safari Parku Dvůr Králové obývají nejrůznější živočichové

Českou republiku reprezentuje ve státní symbolice lev a ostrov Madagaskar zastupuje baobab. Repliku nevšedního a užitečného stromu s nápadně tlustým kmenem teď najdete i v Safari Parku Dvůr Králové. Stejně jako v přírodě tak i tam dutinu baobabu obývají nejrůznější živočichové, které může návštěvník pozorovat několika průhledy. 

Zajímavý nápad jak netradičně představit některá malá zvířata „prozkoumala" v doprovodu Miroslava Pochylého reportérka Dana Voňková.

Maki trpasličí

Maki trpasličí je malá noční poloopice. Váží zhruba 100 gramů, má velmi jemnou a hustou srst a vyskytuje se na pobřeží Madagaskaru. Nápadně velké oči jsou uzpůsobené k nočnímu vidění.

Se soumrakem se maki vydává za potravou

Maki je všežravec, ale přednost dává hmyzu. Žere larvy, pavouky, drobné živočichy. Občas si dopřeje plody, květy a listy. Létající hmyz umí chytat za letu. V korunách stromů se pohybuje velmi hbitě, při pohybu využívá všechny čtyři končetiny a skáče až na vzdálenost tří metrů.

Odborníci rozlišuji přes deset různých zvuků, které makiové trpasličí vydávají, od volání o pomoc, přes pozdrav při setkání známých, výzvu ke shromáždění, zvuky vydávané primárním samcem v období říje až po výhrůžné útočné štěkání.

Pachové značky dělají jak samci, tak i samice, čím dominantnější je zvíře, tím více značek za sebou zanechává. Vizuální komunikace spočívá v různých postojích - například je to hrbení, otvírání tlamy a cenění zubů, nebo kývání ocasem.

Přirozenými nepřáteli těchto poloopiček jsou kalous, sova, hroznýš nebo fosa, největší hrozbou je ale odlesňování.

Přesto maki platí za nejhojnějšího primáta malých domorodých savců.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související