Řecko si musí zamilovat každý, ale můj domov je tady! Sofia Hladíková pochází z řecko-české rodiny

3. říjen 2024

Umím si představit žít v Řecku půl roku, ale kořeny mám ve Dvoře Králové nad Labem, říká Sofia Hladíková, která pochází z řecko-české rodiny. „Maminka okamžitě přijala tu obrovskou řeckou rodinu, všechny ty tetičky, bratrance a švagrové.“ Vlivy obou národů se propsaly do rodinného života i do jídelníčku. 

Ale také jistá neústupnost a idealismus se prý dostaly do povahy Sofie, která 30 let za katedrou i v ředitelské židli vždy cítila naději, že může být líp.

Řecko-český krajanský spolek

„Dnešní děti nejsou jiné ani rozmazlené, mají jen jiné podmínky, a spoustu informací. To, že už nejsou vedeny strachem, že jsou sebevědomější, je spíš dobře,“ říká Sofia Hladíková.

V řecko-českém krajanském spolku spolupořádá a organizuje setkání a výstavy, udržují zvyky. Řecko si prý musí zamilovat každý, ale nastálo žít by tam asi nechtěla. Přeci jen, po mamince Češka, kořeny má tady na Královédvorsku. Ale strávit v Řecku zimu, to si umím představit, dodává Sofia s úsměvem.

Sofia Hladíková

Celý rozhovor redaktorky Jiřiny Šmídové se Sofií Hladíkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jiřina Šmídová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.