Recept na bytové problémy aneb výhody a nevýhody družstevního bydlení

29. červenec 2019

Jaké jsou výhody a nevýhody družstevního bydlení? A práva a povinnosti členů? Na to vám v naší radioporadně odpověděl Jan Vysloužil ze Svazu Českých a moravských bytových družstev.

Nová pravidla hypoték a financování nemovitostí. Dosáhnete na své nové bydlení?

Rok 2018 přinesl novinky i pro žadatele o příspěvek na bydlení

Finanční poradce Miroslav Lébl v naší radioporadně na téma: nová pravidla hypoték a financování nemovitostí.  

Družstevní bydlení je výhodnou kombinací vlastnického a nájemního bydlení. Na pořízení bytu stačí 25 až 30 procent jeho celkové ceny a zbytek ceny se platí měsíčními splátkami. Díky tomu se k novému bytu dostanete snadno i bez hypotéky.

K úhradě členského vkladu je možné využít vlastní prostředky v hotovosti, stavební spoření, úvěr ze stavebního spoření i jiné finanční produkty.

Měsíční splátky zůstávají stejné

Měsíční splátky jsou stejně vysoké po celou dobu splácení na rozdíl od tržního nájmu, který se bude zvyšovat.

Měsíční splátky se vypočítávají z ceny bytu po odečtení základního členského vkladu - tj. ze 70 až 75 procent celkové ceny bytu.

Jan Vysloužil ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A rozpočítávají se na celé období splácení úvěru, které si družstvo vzalo, tedy obvykle na 20 až 25let.

Ke splátkám úvěru, které si vzalo družstvo na výstavbu, je do měsíčních nákladů na bydlení třeba započítat také standardní výdaje za zálohy na energie, služby a poplatky v domě.

Vlastníkem bytu je až do převodu bytu do vašeho vlastnictví družstvo. Člen družstva do té doby není vlastníkem bytu, ale jeho nájemcem.

Při prodeji družstevního bytu neplatíte daň z nabytí nemovité věci

Výhodou při prodeji družstevního bytu je, že se neplatí daň z nabytí nemovité věci. Prodej probíhá formou převodu členských práv a povinností (družstevního podílu) na nového nájemníka (nového člena družstva), který koupí získává právo k nájmu bytu.

Nesezdané soužití. Jeho výhody a především nevýhody z pohledu právníka

pár - vztah - milenci

JUDr. Martin Zbořil z advokátní kanceláře Zbořilová & Zbořil v naší radioporadně na téma: nesezdané soužití a jeho právní aspekty.

Po splacení celého členského podílu, a to buď při uplynutí doby, na kterou byly splátky rozpočítány, nebo předčasným splacením bez jakýchkoliv sankcí, si můžete s přednostním právem převést byt do svého vlastnictví.

Hlavními povinnostmi člena družstva je dodržování stanov a pravidelné splácení měsíčních splátek. Pokud nebude člen družstva plnit své povinnosti, může být z družstva vyloučen. Účast člena v družstvu zaniká a vzniká mu nárok na vyplacení vypořádacího podílu.

Celou radioporadnu s Janem Vysloužilem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související