Nesezdané soužití. Jeho výhody a především nevýhody z pohledu právníka
JUDr. Martin Zbořil z advokátní kanceláře Zbořilová & Zbořil v naší radioporadně na téma: nesezdané soužití a jeho právní aspekty.
Co to je nesezdané soužití?
Nesezdané soužití (kohabitace) je dlouhodobější faktické soužití muže a ženy bez církevního či civilního sňatku, tvořící životní společenství. Předpokládá společné bydlení, sexuální styk a aspoň do jisté míry společné hospodaření.
Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. Na téma rodinné právo hovořil JUDr. Martin Zbořil
JUDr. Martin Zbořil byl hostem naší radioporadny na téma: rodinné právo - alimenty a neplatiči.
Důvody pro koexistenci v takovém společenství jsou různé, může mezi ně patřit porozvodová nedůvěra k institutu manželství, může jít o jakýsi předstupeň před uzavřením manželství nebo alternativu k tradičnímu manželství.
Je nějak upraven majetkový režim osob žijících v nesezdaném soužití jako je tomu u společného jmění manželů v případě manželství? Jakým způsobem dědí osoby, které spolu žili v nesezdaném soužití?
Občanský zákoník obecně nesezdané soužití nijak neupravuje. To však neznamená, že s ním zákoník na některých místech nepočítá, nesezdané soužití je zavedeným institutem rodinného práva.
Z této definice nám vyplývají určité znaky tohoto institutu, a to:
soužití dvou osob odlišného pohlaví - v případě osob stejného pohlaví by se jednalo o registrované partnerství, jehož režim je jiný;
utváření životního společenství - osoby spolu dlouhodobě žijí a společně uspokojují své potřeby (platí společně nájem, nakupují spotřební věci, ale i vybavení domácnosti atd.);
fakticita soužití - nejedná se o vztah, jehož existence by byla nějakým způsobem stvrzena právem;
dlouhodobost soužití - zpravidla, aby zákon tento faktický svazek určitým způsobem akceptoval, musí existovat po delší dobu (tato doba pak bývá často stanovena v jednotlivých zákonech).
Je nějaký způsobem upraveno bydlení druha a družky v nesezdaném soužití? Existuje vyživovací povinnost druha a družky v nesezdaném soužití? A co když mají děti?
Mají druh s družkou i nějaká práva v případném trestním řízení? Existuje úprava práv druha a družky i v jiných předpisech?
Jaké jsou rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím? Jak je upravena vyživovací povinnost vůči zletilým potomkům?
To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v naší právní poradně!
Celou radioporadnu s JUDr. Martinem Zbořilem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Dluhy v manželství vyřeší rozvod? Co je předmanželská smlouva a zúžené jmění manželů
JUDr. Martin Zbořil v naší radioporadně. Tentokrát na téma: dluhy v manželství. Vyřešíme je rozvodem? A co je předmanželská smlouva nebo zúžené jmění manželů.
-
Potřebujete pomoc s náhradou škody? JUDr. Zdeněk Rudolecký a rozhlasová právní poradna
JUDr. Zdeněk Rudolecký v rozhlasové právní poradně na téma: náhrada škody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka